Wparcie dla producentów mleka i wieprzowiny

Wparcie dla producentów mleka i wieprzowiny

Producenci mleka i wieprzowiny będą mieli miesiąc na złożenie wniosków do ARR. Jaką kwotę przeznaczono na pomoc?

Pomoc dla producentów mleka i wieprzowiny szykuje Agencja Rynku Rolnego. Czas na składanie wniosków to tylko miesiąc – od 18 lutego do 18 marca 2016 r. Dlatego warto już teraz przygotować się do tego, by złożyć kompletny wniosek w tym terminie.

– Szacujemy, że wnioski złoży ok. 71% wszystkich producentów mleka, czyli ok. 100 tys. podmiotów – mówi Tomasz Parzybut, p.o. rzecznika prasowego ARR. – Liczymy się z tym, że wsparcie będzie przyznane do ok. 8,5 mln kg mleka.

Unia Europejska na pomoc dla wszystkich krajów członkowskich przeznaczyła 420 mln euro. Dla Polski będzie to dokładnie 28 946 973 euro.

– Pieniądze będą przeliczone na złotówki po kursie z dnia 30 września 2015 r. – dodaje Tomasz Parzybut. – 1 euro to 4,2448 zł. Ta kwota przeznaczona jest na obydwa rodzaje pomocy.

Ze wsparcia dla producentów mleka skorzystać będzie mógł każdy, kto w ostatnim roku kwotowym wyprodukował od 15 do 300 tys. kg mleka i miał co najmniej 3 krowy.

Przestrzegam, żeby nie składać wniosków wcześniej, bo z powodów formalnych będą odrzucone. Termin składania wniosków to od 18 lutego do 18 marca 2016 r.

Tomasz Parzybut, p.o. rzecznika prasowego ARR

Wsparcie dla producentów wieprzowiny przeznaczone jest natomiast dla tych, którzy od 30 września do 31 grudnia 2015 r. mieli co najmniej 5, ale nie więcej niż 2 tys. świń, hodowanych zarówno w cyklu zamkniętym, jak i otwartym.

– Jeszcze nie wiemy, ilu producentów trzody chlewnej złoży wnioski – dodaje Tomasz Parzybut. – Wiemy natomiast, że w Polsce jest ok. 210 tys. producentów trzody.

Choć trzeba się spieszyć, by z pomocy skorzystać, formularza wniosku na stronie ARR jeszcze nie ma.

– Formularz pojawi się niebawem, ale… wnioski będzie można złożyć dopiero od 18 lutego – mówi p.o. rzecznika prasowego ARR. – Przestrzegam, żeby nie składać wniosków wcześniej, bo z powodów formalnych będą odrzucone. Termin składania wniosków to od 18 lutego do 18 marca 2016 r.

Jak podaje ARR, wsparcie udzielane będzie na wniosek producenta mleka lub producenta świń w drodze decyzji administracyjnej przez dyrektora oddziału terenowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o udzielenie tego wsparcia, tj. do 18 czerwca 2016 r.

Należy także podkreślić, że ARR będzie weryfikowała informacje zawarte we wnioskach.

Przyznane pieniądze z tytułu wsparcia Agencja wypłaci najpóźniej do 30 czerwca 2016 r.

Komentarze

  1. Czy są już wnioski w agencji.

Rozród trzody chlewnej: jak zwiększyć efektywność produkcji?

Dobra organizacja rozrodu trzody chlewnej pozwala zapobiegać problemom okresu okołoporodowego. Zobacz, na co zwrócić uwagę!

11 marca 2018

Ceny żywca wieprzowego coraz niższe: rolnicy chcą interwencji ministerstwa

ASF się rozprzestrzenia, eksport wieprzowiny spada, a polskie zakłady mięsne skupiają się na imporcie surowca z innych państw UE.

16 marca 2018

Siara – najważniejsza na start

Biegunki, choroby i wysoka umieralność cieląt. Można temu zapobiegać przez podawanie zwierzęciu siary w pierwszych godzinach życia!

14 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij