Ruszyła pomoc na inwestycje w gospodarstwach na obszarach OSN

Przez najbliższy miesiąc, czyli do 10 marca 2016 r., rolnicy, których gospodarstwa położone są na obszarach OSN mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o wsparcie finansowe inwestycji, które mają na celu ograniczenie przedostawania się do środowiska naturalnego związków azotu pochodzenia rolniczego. To pierwsze działanie z PROW 2014–2020 uruchamiane w tym roku.

OSN to obszary szczególnie narażone, na których należy ograniczyć przedostawanie się azotu ze źródeł rolniczych do wód powierzchniowych i gruntowych. Obecnie pomoc można uzyskać m.in. na budowę płyt obornikowych.

– Chyba każdy dobry rolnik płytę obornikową już ma – mówi pan Andrzej, gospodarujący w pobliżu rzeki Tążyna w woj. kujawsko-pomorskim. – Z drugiej strony: każda pomoc na unowocześnienie gospodarstwa jest warta rozważenia.

Przypomnijmy więc zatem, że uprawnieni do skorzystania z takiej pomocy są rolnicy, których gospodarstwa co najmniej w części są położone na terenach uznanych za obszary OSN. Ponadto, aby skorzystać z pomocy, rolnik musi prowadzić produkcję zwierzęcą z wyłączeniem:

  • chowu i hodowli ryb lub
  • chowu lub hodowli drobiu powyżej 40 stanowisk,
  • lub chowu lub hodowli świń powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa chce wspierać inwestycje związane z dostosowaniem gospodarstwa do wymagań dotyczących warunków przechowywania nawozów naturalnych wyprodukowanych w gospodarstwie lub pasz soczystych. Drugi rodzaj preferowanych inwestycji to doposażenie gospodarstwa w urządzenia do aplikowania nawozów naturalnych.

Składając wniosek o dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach położonych na obszarach OSN, rolnik może otrzymać maksymalnie 50 tys. zł, a pieniądze przyznane w ramach dofinansowania mają stanowić 50% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia (w przypadku młodych rolników mogą stanowić do 60% kosztów).

Szczegółowe wymagania, które należy spełnić, można znaleźć na stronie ARiMR. Agencja pod adresem http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wnioski/prow-2014-2020/inwestycje-w-gospodarstwach-polozonych-na-obszarach-osn.html zamieściła także wszystkie dokumenty niezbędne do ubiegania się o dofinansowanie.

Z forum

Powiązany temat:

Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN PROW 2014-2020
jarekmalina
A w ogóle w perspektywie 2014-2020 planowany jest jeszcze nabór?
zobacz więcej »
freetaxi
W tym roku nie jest planowany nabór. 
zobacz więcej »
jarekmalina
Dołączam się do pytania..
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Rolnicy a duże sieci handlowe – będą zmiany! [Aktualności]

Szykują się korzystne, ustawowe zmiany dla europejskich rolników.

18 marca 2019

Zalesienie. Prezes ogłasza termin składania wniosków

Od 1 VI do 31 VII 2019 r. można składać wnioski o przyznanie wsparcia na zalesianie i tworzenie terenów zielonych. Jest czas do namysłu

12 marca 2019

Bez prowizji i z niską marżą! Tanie kredyty na realizację planów rolników!

Trzy tanie kredyty dla rolników od BGŻ BNP Paribas to okazja do zrealizowania marzeń o prowadzeniu supernowoczesnego gospodarstwa! Chcesz zainstalować ogniwa fotowoltaiczne lub po prostu kupić ziemię? Zapoznaj się...

20 marca 2019