Pomoc suszowa. ARiMR wznowiła wypłaty

Wznowiona została pomoc suszowa. ARiMR informuje, że znów wydaje decyzje o przyznaniu odszkodowań. Przerwa w wypłacaniu rekompensat spowodowana była wyczerpaniem przez Polskę puli pomocy de minimis. Tym razem wystarczy na wszystko?

Straty wyrządzone przez ubiegłoroczną suszę były ogromne. Do ARiMR trafiło łącznie 334 749 wniosków o udzielenie pomocy na kwotę około 2,2 mld zł. Na rekompensaty rząd przeznaczył początkowo 1,5 mld zł. Okazało się jednak, że to za mało. Pulę pieniędzy przeznaczoną na odszkodowania zwiększono o 700 tys. złotych.

Pula de minimis

pomoc suszowa, ARiMR

fot. pixabay

Skala strat wyrządzonych przez ubiegłoroczną suszę była ogromna.

Skala strat wyrządzonych przez suszę była tak duża, że w listopadzie 2018 roku Polska wyczerpała limit pomocy de minimis w rolnictwie. Wstrzymana została tym samym pomoc suszowa dla farmerów, których straty w uprawach nie przekroczyły 30 proc. Rolnicy byli zaniepokojeni, obawiali się, że wypłaty rekompensat ruszą dopiero w 2020 roku.

Minister Ardanowski w rozmowie z portalem agroFakt uspokajał i przekonywał, że mechanizm uruchomiony zostanie w 2019 roku.

Z limitu de minimis finansujemy wiele innych form pomocy, może nawet najbardziej hojnie w całej Europie. Na suszę przeznaczyliśmy ogromne pieniądze. Komisja na nasz wniosek zwiększyła tę formę pomocy z 1 do 1,5 procent, wprowadziła zwiększenie limitu dla kraju jak również dla poszczególnego gospodarstwa – podkreślał szef resortu rolnictwa.

Wystarczy? Zobaczymy

Pula pomocy de minimis to nie tylko pomoc suszowa, ale również m.in. preferencyjna ulga zwolnienia z opłat skarbowych, preferencyjny kredyt na zakup ziemi czy dopłaty do materiału siewnego.

pomoc suszowa. ARiMR

Pomoc suszowa. ARiMR informuje, że znów wydaje decyzje o przyznaniu rekompensat.

Minister Ardanowski zapytany przez naszą dziennikarkę, czy pieniędzy z puli de minimis wystarczy nie tylko na pomoc suszową odpowiedział: Na pomoc suszową wystarczy, na inne formy pomocy – zobaczymy.

Pomoc suszowa. ARiMR wypłaca

Wypłaty pomocy suszowej ruszyły ponownie – zgodnie z obietnicą ministra Ardanowskiego – pod koniec stycznia. Jak dotąd ARiMR wypłaciła 211 091 rolnikom odszkodowania suszowe.

Na ich konta Agencja przekazała prawie 1,6 mld zł. Tylko po ponownym uruchomieniu wypłaty rekompensat do 4 lutego Agencja zrealizowała 26 148 płatności na kwotę ponad 201 mln zł – podaje ARiMR.

Limit pomocy de minimis w rolnictwie został wyczerpany! Przeczytaj więcej!

Ubój zwierząt w gospodarstwie [WIDEO]

W marcu ubiegłego roku weszły w życie nowe przepisy ułatwiające uzyskanie uprawnień do dokonania uboju. Sprawdź, co się zmieniło!

5 lutego 2019

Wniosek o zwrot podatku akcyzowego

O wysokości zwrotu zdecyduje również wprowadzona po raz pierwszy średnioroczna liczba DJP w gospodarstwie

16 lutego 2019

Nielegalne środki ochrony roślin – kupując je tracisz wiele razy!

Co siódmy preparat do ochrony roślin pochodzi z nielegalnego źródła. Przerażające?

5 lutego 2019