Jeśli chcesz zaoszczędzić na truskawkach, a jednocześnie zapewnić rozrywkę całej rodzinie – jedź do Jejkowic (woj. śląskie) na plantację „Zielony Gaj”. Dowiedz się, co wymyślił kreatywny plantator!
O czym jeszcze dziś piszemy w Aktualnościach rolniczych?
Fundusz Składkowy udziela dofinansowania na organizację wypoczynków letnich dla dzieci i młodzieży, których co najmniej jedno z rodziców (opiekunów prawnych) jest ubezpieczone w pełnym zakresie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, lub pobiera stamtąd emeryturę bądź rentę.
Fundusz Składkowy udziela dofinansowania na organizację wypoczynków letnich dla dzieci.
fot. Fotolia
Realizatorzy wczasów wyłaniani są w drodze konkursu ofert, ogłaszanego na stronie Funduszu Składkowego. Tegorocznym organizatorem jest Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Wypoczynek letni w formie kolonii odbywa się w ramach programu promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Dofinansowanie na każdego uczestnika wynosi 750,00 zł.
Źródło: FSUSR/KRIR
Grupa Wyszehradzka krytycznie o cięciach w rolnictwie
Ministrowie rolnictwa z krajów Grupy Wyszehradzkiej wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec cięć na rolnictwo (WPR) po 2020 roku.
Przedstawiciele państw Europy Środkowo-Wschodniej (Polski, Czech, Węgier, Słowacji) oraz państw bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia) oświadczyli, że zaproponowana przez Komisję Europejską redukcja budżetu jest nie do przyjęcia.
– Nie możemy wymagać od rolników, by zrobili więcej, kiedy drastycznie zmniejsza się dla nich finansowanie – wypowiadają się ministrowie.
Ministrowie rolnictwa z krajów Grupy Wyszehradzkiej wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec cięć na rolnictwo.
fot. Fotolia
Podczas posiedzenia omówiono również kwestie dotyczące rynku mleka, wieprzowiny i cukru. Wszystkie kraje zgodziły się, że obecnie funkcjonujące mechanizmy rynkowe wymagają zmian.
W odniesieniu do wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń, polski przedstawiciel, minister Jacek Bogucki, podkreślił, że należy wzmocnić międzynarodową współpracę i zaangażowanie służb celnych w walce z nielegalnym przewozem żywności przez granice.
Źródło: MRiRW
Nowy pomysł plantatorów! Niecodzienna sprzedaż truskawek
Jeśli chcesz zaoszczędzić na truskawkach, a jednocześnie zapewnić rozrywkę całej rodzinie – jedź do Jejkowic (woj. śląskie) na plantację „Zielony Gaj”. Pan Piotr Pandera wdrożył na swojej plantacji nietypowe rozwiązanie, polegające na samodzielnym zbiorze owoców przez klienta, a następnie zakupieniu ich po dużo niższej cenie.
Co ciekawe, plantator z Jejkowic nie jest pierwszym, który wprowadził takie rozwiązanie. Podobny system funkcjonuje m.in. w Czechach, a także w Wielkiej Brytanii.
– Niecodzienna forma sprzedaży truskawek ma być odpowiedzią na problemy kadrowe. Nic przecież nie może się zmarnować – opowiada pan Piotr.
Niecodzienna forma sprzedaży truskawek ma być odpowiedzią na problemy kadrowe.
fot. Fotolia
Inicjatywa plantatora cieszy się w regionie ogromną popularnością.
– Osoby, które przychodzą zbierać truskawki, robią to całymi rodzinami. Zdarza się tak, że dziennie na plantacji przebywa 50-70 osób. Ludzie są zadowoleni, chwalą sobie taki sposób zdobycia owoców. Zdarzają się takie dni, że klienci są w stanie wynieść jednego dnia 200-300 kg truskawek! – informuje pan Piotr Pandera.
Plantator ma nadzieję, że jego pomysł przyjmie się również na innych plantacjach w Polsce.
Dodaj komentarz