Zbierz sobie sam truskawki! Nowa akcja odpowiedzią na koronawirusa?

Straty spowodowane przez przymrozki, susza i co najgorsze brak wystarczającej liczby pracowników sezonowych do pracy przy zbiorach – z tymi problemami borykają się w tym sezonie producenci owoców. Niedobór siły roboczej może skutkować tym, że część plonów nie zostanie zebrana. Czy odpowiedzią rolników na ograniczenia wprowadzone z powodu koronawirusa będzie akcja – zbierz sobie sam truskawki? 

O tym, że oprócz suszy uprawom owoców w Polsce zagraża również brak pracowników sezonowych rolnicy alarmują już od tygodni. Wprowadzone w związku z koronawirusem ograniczenia uniemożliwiły wjazd do Polski tysiącom cudzoziemców, przede wszystkim pracownikom sezonowym z Ukrainy. Jak podkreślała w swoim stanowisku Lubelska Izba Rolnicza „bez pracowników sezonowych nie będzie możliwości zebrania i zabezpieczenia zbiorów”.

Chociaż w odpowiedzi na te problemy nasze granice zostały „uchylone” dla pracowników ze Wschodu rolnicy nadal obawiają się, że nie uda im się pozyskać odpowiedniej liczby chętnych do pracy.

Jakie będą zbiory owoców 2020? Sprawdź!

Pracować w czasie kwarantanny czy nie?

zbierz sobie sam truskawki

Zbierz sobie sam truskawki – nowa akcja pomoże rolnikom w czasie pandemii?

fot. pixabay

Wprawdzie testy dla pracowników sezonowych opłaca budżet państwa, jednak to rolnik zobowiązany jest do zapewnienia im transportu do miejsca, gdzie zostaną one wykonane. Ponadto pracownik sezonowy po przybyciu do Polski odbywa 14-dniową kwarantannę na terenie gospodarstwa, co może być dla rolników dużym obciążeniem.

To czy pracownicy sezonowi mogą pracować w czasie kwarantanny zależy od powiatu i jego interpretacji przepisów. W większości powiatów Sanepid pozwala pracownikom pracować w okresie kwarantanny, ale są też takie w których nie pozwala. No i tam jest to rzeczywiście dużym obciążeniem dla pracodawcy. Pracownicy są bowiem przez ten czas na jego wyżywieniu, musi on im zapewnić lokal. My jako Związek Sadowników RP kierujemy w tej sprawie pytania, prosimy o ujednolicenie tej wykładni, ale nie otrzymujemy na nie jednoznacznej odpowiedzi – mówi w rozmowie z AgroFakt Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Pracowników sezonowych nadal brakuje

Jak podkreśla Mirosław Maliszewski, pracowników sezonowych wciąż brakuje.

Wydawana jest zbyt mała liczba wiz, przejścia graniczne są niezbyt drożne, jest problem nawet z tym jak oni mają przejechać. Jest duża chęć przyjazdu do nas ze strony pracowników z Ukrainy. Jednak z ich zatrudnieniem jest nadal dużo problemów  – opowiada Mirosław Maliszewski.

Zbierz sobie sam truskawki!

Tymczasem sezon na owoce już się rozpoczyna. Jak rozwiązać więc problem braku pracowników sezonowych?

Pewnym pomysłem może okazać się inicjatywa „zbierz to sam”. System samodzielnego zbierania owoców na polach udostępnionych przez rolników to nie nowość – funkcjonuje w Polsce już od kilku lat. Klient odwiedzający plantacje sam zrywa owoce. Potem są one sprzedawane po cenie zwykle niższej niż w sklepach, ale wyższej niż w skupie.

zbierz sobie sam truskawki

„Zbierz sobie sam” truskawki lub inne owoce to akcja która w Polsce działa od kilku lat.

fot. pixabay

„Pick-Your-Own”

O to, czy takie rozwiązanie się sprawdza zapytaliśmy Macieja Rolę, prowadzącego Gospodarstwo Ekologiczne „Rolówka” w podwarszawskim Pomiechówku.

To akcja stworzona dla rodzin, forma rekreacji – opowiada Maciej Rola, właściciel gospodarstwa. – Prowadzimy akcję „zbierz to sam” już od trzech lat. Udostępniamy nasze pola wszystkich chętnym, którzy chcą zebrać truskawki – podkreśla.

Nowy trend w czasie pandemii?

Zbierz sobie sam truskawki, czy też inne owoce – ta inicjatywa ma szansę zyskać na popularności w czasie pandemii. Przyznają to w rozmowie z nami również inni producenci owoców.

Takie rozwiązanie może okazać się szansą dla wszystkich tych, którym nie uda się zatrudnić do pracy obcokrajowców. Może okazać się to też rozrywką dla zmęczonych pandemią mieszkańców miast. Już mieliśmy zapytania o taką możliwość od naszych znajomych z Warszawy – przyznaje Marek Okupnik, producent owoców z Mazowsza.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 15

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Adam pisze:

    Już to przechodziłem. Przyjeżdżają na plantację z dziećmi które biegają po truskawkach a nawet po okolicznych polach. Tylko same straty, jakby tajfun przeszedł po polu.