Czy są nowe pomysły na zatrzymanie dzika w lesie?

Download PDF

Dziki przyczyniają się do szkód przede wszystkim w rolnictwie. Podchodzą też w okolice zabudowań oraz wybiegają pod koła samochodów. Czy są sposoby na to, by zatrzymać dzika w lesie?

Okazuje się, że można mimo wszystko wspólnie poszukiwać rozwiązań. Udowodnili to mieszkańcy Czerwonaka w Wielkopolsce, którzy spotkali się na wspólnej debacie na temat problemów, z jakimi związane jest pojawianie się dzików i… polowania. Przyczynkiem dyskusji był incydent, jaki miał miejsce kilka tygodni wcześniej. Przypomnijmy, kilka tygodni temu równolegle z odstrzałem odbywał się bieg dla dzieci na Dziewiczej Górze. Sprawa wywołała fale protestów ze strony mieszkańców Czerwonaka oraz ekologów, którzy nie zgadzają się na organizację polowań w pobliżu Dziewiczej Góry na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Innego zdania są rolnicy i myśliwi.

Odsłonięte kompostowniki są jak zaproszenie dzika do stołu.

Jakie wnioski? Zapytaliśmy o to obecnych na spotkaniu.

– Musimy pamiętać o tym, że to my wchodzimy coraz głębiej na tereny zamieszkane przez dziki, a nie odwrotnie. Zwierzętom zostają odcięte naturalne drogi migracji. Poza tym szukają one pokarmu tam, gdzie najłatwiej go zdobyć – wyjaśnia nam Rafał Krajewski, komendant Straży Gminnej w Czerwonaku.

sposób na dzika

Foto: AgroFoto.pl, szymon1977

Dzikie zwierzęta w okolice gospodarstw przyciąga nie tylko słodka kukurydza i zboża, ale też odsłonięte kompostowniki. Znawcy tematu przypominają, że to jak zaproszenie dzika do stołu.

– Osobną kwestią jest fakt, że zgodnie z ustawą same polowania powinny być zgłaszane do Starostw Powiatowych, a informacja o nich ukazać się na ich stronach Biuletynu Informacji Publicznej – dodaje Rafał Krajewski. Pojawiają się też inne pomysły na rozwiązanie problemu.

Dawniej selekcja należała do samej natury. Niestety, dokarmianie w zimie zwierząt temu nie służy, gdyż nawet najsłabsze osobniki są w stanie przeżyć najzimniejszy okres w roku. Ważna jest również sama prewencja. Pieniądze z odszkodowań można przeznaczyć na zabezpieczenie pól przed niechcianymi gośćmi – wyjaśnia Łukasz ze stowarzyszenia Poznaniacy Przeciw Myśliwym, który także był obecny na spotkaniu w Czerwonaku.

sposób na dzika

Foto: AgroFoto.pl, ozzy

Oprócz tradycyjnych środków prewencji, jakimi są specjalne płyny odstraszające i elektryczne pastuchy, można też próbować siać zboża mało atrakcyjne dla dzików, czyli np. opisywaną już przez nas pszenicą ościstą. Odporne na ataki dzików są też niektóre odmiany np. jęczmienia i żyta. Pamiętajmy, że na gleby ciężkie nadają się odmiany pszenicy krótkosłomej, a na lżejsze  tradycyjne. Decydując się na wczesny siew, należy ponadto wybierać odmiany wolnorosnące oraz odporne na mączniaka. Podczas późnych siewów polecane są natmiast odmiany szybkorosnące. Najlepsze dla uprawy uproszczonej są odmiany odporne na septoriozy oraz brunatną plamistość liści.

– Dziki i ich obecność na terenach zamieszkanych przez ludzi jest bardzo złożonym problemem. Rozumiem potrzebę odstrzału redukcyjnego tak samo, jak nikomu nie życzę czekać na weterynarza przy znalezionym na drodze śmiertelnie rannym zwierzęciu. Problem należy rozwiązać i każdy głos w dyskusji jest tutaj ważny – podsumowuje Rafał Krajewski.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o