Poplony – własny materiał siewny czy kwalifikat?

Download PDF

W większości przypadków wiemy już jakie rośliny wysiewać będziemy na międzyplony ścierniskowe. Musimy jednak znać również odpowiedź na bardzo ważne pytanie – czy nasiona, które będziemy wysiewać na poplony mogą być stanowione przez materiał własny czy kwalifikat?

Kwalifikowany materiał poplonowy 

Kwalifikowany materiał siewny jest gwarancją jakości wysiewanych nasion. Źródło: agrofoto.pl; użytkownik: mfek3050

Zarówno polskie firmy, jak i zagraniczne, oferują szerokie spektrum zarówno nasion roślin poplonowych, jak i gotowych mieszanek poplonów. Przykładowo – oferta polskiej firmy Granum pozwala na zakup m.in.facelii błękitnej, seradeli, rzodkwi oleistej, rzepy pastewnej, gryki czy gorczycy białej. Do wyboru mamy również specjalnie skomponowane mieszanki poplonowe składające się z kilku roślin. Co więcej są one dedykowane pod konkretną uprawę następczą, dzięki czemu stają się jeszcze bardziej atrakcyjne dla rolnika. Przykładowo mieszanka poplonowa ogólnoużytkowa składa się z gorczycy białej, rzodkwi oleistej, facelii błękitnej i gryki. Dzięki składom dobranym pod konkretny kierunek użytkowania mieszanki poplonowe spełniają swoją rolę poprawy jakości stanowiska w znacznie bardziej precyzyjny sposób. Poplon z założenia powinien mieć właściwości fitosanitarne co do gleby – zastosowanie sprawdzonego materiału daje nam pewność, że tak właśnie będzie. Przewagą materiału poplonowego wyprodukowanego przez firmę nasienną jest także gwarancja jakości co do kiełkowania i wschodów rośliny, czego nie otrzymujemy wysiewając materiał nieznanego pochodzenia.

A może jednak kupię od sąsiada?

Przewagą materiału poplonowego wyprodukowanego przez firmę nasienną jest także gwarancja jakości co do kiełkowania i wschodów rośliny, czego nie otrzymujemy wysiewając materiał nieznanego pochodzenia.

Zaletą tzw. sąsiedzkich zakupów czy zaopatrywania się w materiał poplonowy na targowiskach od przygodnych sprzedawców jest z pewnością cena. Jest ona zazwyczaj niższa niż w przypadku zakupu materiału z firmy nasiennej. W tym miejscu zalety się kończą. Cena jest jedynym argumentem przemawiającym za takim wyborem. Nie zawsze mamy pewność co do odmiany takich nasion. Nikt nie zagwarantuje nam także w 100% siły kiełkowania nasion i pewności wschodów. Zdarza się również, że zakupiony materiał poplonowy może być silnie zanieczyszczony. W takim przypadku zamiast właściwości fitosanitarnych i poprawiających gospodarkę wodną poplony przyniosą nam na pole kolejne chwasty. Na szczęście takie praktyki, gdzie materiał jest nieoczyszczony,  nie są często spotykane.

Materiał polonowy może być kupowany od innych rolników, niemniej muszą oni posiadać stosowne zezwolenia. Źródło: agrofoto.pl; użytkownik: WitekRolnik

Pamiętajmy jednak, że nie zawsze zakup na targowisku czy u zaprzyjaźnionego rolnika jest złą decyzją. Bardzo często rolnicy uprawiający popularne rośliny poplonowe bardzo starannie przygotowują swoje nasiona do sprzedaży – są one czyste, siła kiełkowania jest przez nich sprawdzona, a odmiana udokumentowana. Jest tylko jeden warunek.

Jakie przepisy należy spełnić aby sprzedawać nasiona?

Rolnik, który sprzedaje nasiona zebrane z własnego pola powinien dokonać wpisu do rejestru podmiotów prowadzących obrót materiałem siewnym. Jest to pierwsze niezbędne kryterium, aby nasiona były sprzedawane i jednocześnie kupowane legalnie. Sprzedający musi także dysponować wiedzą czy odmiana przez niego dostarczana na rynek nie jest chroniona prawem wyłącznościowym – oczywiście w tym celu musimy znać odmianę przez nas uprawianą i wprowadzaną do obrotu. W przypadku, gdy odmiana jest chroniona takim prawem należy uzyskać zgodę od hodowcy na jej sprzedaż. Jeśli sprzedający poplony nie posiada wspomnianych tu pozwoleń i dokumentów, to zgodnie z przepisami nie powinien on wprowadzać materiału na rynek.

Gdzie kupić poplony?

Zwracajmy jednak uwagę na takie elementy, jak: kiełkowanie, wschody i oczyszczenie zakupowanego materiału

Dobrym wyborem będzie zakup materiału poplonowego u współpracującej z gospodarstwem firmy handlowej, która posiada dystrybucję nasion roślin poplonowych. Niemniej jeśli mamy ciekawą ofertę od rolnika sprzedającego nasiona ze swoich pól, ale przede wszystkim posiadającego odpowiednie zezwolenia, to również takiego zakupu nie należy odradzać. Zwracajmy jednak uwagę na takie elementy, jak: kiełkowanie, wschody i oczyszczenie zakupowanego materiału. Pamiętajmy, że w grę nie wchodzą żadne działania typu „wymiana sąsiedzka”.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o