Podniesienie cen interwencyjnych na rynku mleka, uruchomienie dopłat do prywatnego przechowywania na rynku wieprzowiny – to część z postulatów, jakie podczas posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE, złożył minister rolnictwa – Krzysztof Jurgiel. Sprawdź, o co jeszcze zabiega Polska.
Kolejne posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE w Luksemburgu i kolejne argumenty za koniecznością podjęcia działań przez Komisję Europejską. Jak przekonywał w swoim wystąpieniu polski minister rolnictwa, przedłużający się kryzys na rynku mleka i jego przetworów powoduje stałe pogorszenie sytuacji ekonomicznej gospodarstw. Właśnie dlatego Krzysztof Jurgiel apelował o niezwłoczne podjęcie dalszych działań stabilizacyjnych, a przede wszystkim o podniesienie cen interwencyjnych.
– W ramach Wspólnej Polityki Rolnej należy zastosować różnorodne instrumenty dla danych sektorów – przekonywał minister rolnictwa – Krzysztof Jurgiel. – Celem jednych mechanizmów powinno być usunięcie nadwyżek rynkowych, podczas gdy inne powinny być skierowane na zagospodarowanie zebranych zapasów interwencyjnych.
Jeżeli chodzi o sytuację na rynku wieprzowiny, Polska proponowała szybkie uruchomienie dopłat do prywatnego przechowywania, a także uruchomienie tymczasowego programu wsparcia. Mimo, że od kilku tygodni ceny mięsa rosną, Krzysztof Jurgiel przekonywał, że konieczne jest stałe monitorowanie sytuacji.
Sporo uwagi poświęcono też kryzysowi na rynku owoców i warzyw. Szef resortu rolnictwa zaapelował o utrzymanie obecnych limitów w ramach nadzwyczajnego mechanizmu wycofania. Zwrócił też uwagę na konieczność podwyższenia i ujednolicenia stawek oraz uwzględnienia kosztów transportu.
Jak zapowiedział komisarz Phil Hogan, w lipcu zostanie przedstawiony Pakiet działań dla rynków rolnych.
Dodaj komentarz