Wspólne działania Rady i Ministerstwa

Wspólne działania Rady i Ministerstwa

Minister rolnictwa spotkał się z przedstawicielami RFBZPR. Jakie będą wspólne działania ministerstwa i producentów rolnych?

Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się w tym tygodniu z przedstawicielami Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Marian Sikora, prezes Rady, mówi nam o pomysłach na wspólne działania.

Arleta Wojtczak: Było to pierwsze wspólne spotkanie nowego ministra z przedstawicielami Rady. Omówiono na nim aktualną sytuację na poszczególnych rynkach rolnych. Jakie są wnioski?

Marian Sikora: Bardzo cieszy nas świadomość, że minister pozytywnie zaopiniował większość naszych postulatów, szczególnie w kwestii produkcji drobiarskiej oraz branży mlecznej. Łączy nas pragnienie, by na polskich stołach królowało polskie mięso, a nie to sprowadzane z Ukrainy czy USA.

Jak Pan myśli, kiedy będzie można spodziewać się pozytywnych zmian?

Obecny rok nie zapowiada się dobrze z uwagi na mroźną, bezśnieżną zimę oraz zeszłoroczną suszę. Niemniej jednak staramy się działać. Szczególnie ważne są tutaj dopłaty wywozowe, które powinny wspomóc polskie rolnictwo. Nie ukrywam, że szalenie ważnym elementem, wspomagającym jest eksport i na nim staramy się skupiać. Produkcja w kraju jest na stabilnym poziomie, co powinno gwarantować stałe dostawy. Poza tym funkcjonujące obecnie dopłaty za przechowalnictwo są dobrym rozwiązaniem, jednak tylko sezonowo. W dłuższej perspektywie powinniśmy zadbać o stały zbyt polskich produktów rolnych.

Choroby odkleszczowe. Czy należy się odszkodowanie?

Chorób zawodowych związanych z pracą w gospodarstwie rolnym jest wiele, ale prym wiedzie borelioza - groźna choroba odkleszczowa.

10 marca 2018

Padły dzik – co zrobić, jak się na niego natkniesz?

Padły dzik jest bardzo dużym zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio się zachować, kiedy się na niego natkniemy.

6 marca 2018

Cena rzepaku – czy producentów czeka silna przecena?

Jaka może być cena rzepaku i oleju rzepakowego w sezonie 2017/2018 w kraju, na europejskim i na światowych rynkach?

18 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij