Powszechny Spis Rolny już niebawem – GUS zapyta o dochody rolników?

Powszechny Spis Rolny rozpocznie się już niebawem. Większość rolników zastanawia się na jakie pytania będą musieli udzielić odpowiedzi. Czy rachmistrzowie spisowi zapytają także o dochody i majątek rolnika?

Powszechny Spis Rolny już niebawem – o co może zapytać GUS?

Formularz spisowy służący do zebrania informacji o gospodarstwie podzielono na 11 następujących działów:

 • użytkowanie gruntów
 • powierzchnia zasiewów
 • zwierzęta gospodarskie
 • nawożenie
 • ochrona roślin
 • budynki gospodarskie
 • ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze
 • działalność gospodarcza
 • struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkowaniem gospodarstwa indywidualnego
 • aktywność ekonomiczna
 • chów, a także hodowla ryb

Na pierwszy rzut oka może wydawać się że jest ich dużo, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie działy dotyczą każdego rolnika. Ponadto GUS podkreśla, że formularz spisowy nie zawiera pytań, na których odpowiedzi GUS może uzyskać ze źródeł administracyjnych.

Pytania o dochody i majątek mogą się pojawić?

Główny Urząd Statystyczny zdementował niedawno, że dane dotyczące majątku rolników nie będą podlegać spisowi. Powszechny Spis Rolny już niebawem, dlatego już teraz wyjaśniamy, że pytania o zarobki i dochody rolników nie pojawią się. GUS zbiera jedynie informacje o wkładzie pracy w gospodarstwo przy prowadzeniu produkcji rolniczej.

Ponadto, rachmistrzowie mogą zapytać rolników o to, czy prowadzą działalność pozarolniczą. W obydwóch przypadkach należy podać przybliżoną część (w %) jaką stanowią dochody z działalności rolniczej, pozarolniczej, emerytur, rent itp.

Co rolnik sprzedaje z gospodarstwa?

GUS może również zadać pytania czy w gospodarstwie prowadzona jest sprzedaż produktów rolnych. Oczekuje w tym przypadku tylko odpowiedzi twierdzącej, bądź zaprzeczającej. Rolnicy nie muszą udzielać informacji, jakie konkretnie produkty są sprzedawane w gospodarstwie.

Powszechny Spis Rolny już niebawem – dane osobowe rolnika są bezpieczne

GUS w przedstawionym na swojej stronie wyjaśnieniu zapewnia, że zbierane przez rachmistrzów dane podlegają szczegółowej ochronie. Sami natomiast rachmistrzowie są zobowiązani do zachowania tajemnicy statystycznej, podobnie jak inni pracownicy statystyki publicznej.

Na koniec przypominamy, że Powszechny Spis Rolny potrwa od 1 września do 30 listopada 2020 r. Rolnicy muszą podać wymienione wyżej dane według stanu na dzień 1 czerwca br.

Szczegółowe informacje na temat Powszechnego Spisu Rolnego można znaleźć na stronie: https://spisrolny.gov.pl/

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 28

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *