Dobiega końca Powszechny Spis Rolny. Jakie pytania obejmuje badanie?

Download PDF

To już ostatni moment na to, aby wziąć udział w Powszechnym Spisie Rolnym. Badanie zakończy się 30 listopada. Przekazanie swoich danych spisowych jest obowiązkowe, odmowa grozi grzywną.

Powszechny Spis Rolny na finiszu. Zostało już coraz mniej czasu, aby wziąć udział w badaniu – rolnicy mają na to czas do północy 30 listopada tego roku. Dotrzymanie tego terminu jest niezwykle ważne, bowiem spóźnienie zostanie potraktowane jako odmowa wzięcia udziału w spisie. A za to grozi kara grzywny.

Z informacji jaką otrzymaliśmy od rzecznik prasowej Prezesa GUS wynika, że dotychczas spisało się ponad 95% gospodarstw rolnych z ok 1,5 mln gospodarstw objętych spisem. Najwięcej gospodarstw spisało się w woj. kujawsko-pomorskim, opolskim i podkarpackim.

Powszechny Spis Rolny. Jakie pytania?

W jaki sposób rolnicy mogą wziąć udział w spisie? Do wyboru są: samospis przez internet, infolinia spisowa lub wywiad z rachmistrzem (w przypadku jeżeli rolnik nie dokona samospisu). Aby spisać się przez Internet należy wypełnić formularz internetowy.

Wypełnienie dokumentu trwa około pół godziny. Rolnicy muszą odpowiedzieć na pytania dotyczące użytkowania gruntu, zasiewów, zwierząt gospodarskich, wyposażenia budynków czy maszyn. W Powszechnym Spisie Rolnym można również wziąć udział telefonicznie, dzwoniąc na numer (22) 279-99-99.

Uwaga! Ważna zmiana

powszechny spis rolny jakie pytania

Powszechny Spis Rolny. Jakie pytania obejmuje badanie? Po co jest prowadzony? Jak długo? – to częste pytania rolników o PSR 2020.

fot. pixabay

GUS informuje o ważnej zmianie dla osób, które chcą samodzielnie się spisać. Od 23 listopada samospis można bowiem wypełnić tylko w ciągu 2 dni od pierwszego skutecznego zalogowania się do aplikacji. Po upływie tego czasu nie będzie można już zalogować się do formularza.

Z rolnikami, którzy w tym czasie nie zakończą uzupełniania formularza skontaktuje się rachmistrz. Wcześniej termin ten wynosił 14, później 5 dni, ale ze względu na to, że spis wkrótce dobiega końca, został ograniczony do 2 dni – podaje GUS.

Powszechny Spis Rolny. Jakie pytania usłyszą rolnicy? Przeczytaj więcej na ten temat!

Raz na 10 lat

Podsumowując: Powszechny Spis Rolny ruszył 1 września tego roku i objął ponad 1,5 mln polskich gospodarstw. Do wzięcia udziału w badaniu zobowiązane są gospodarstwa, które 1 czerwca tego roku prowadziły działalność rolniczą.

Zebrane w spisie dane mają posłużyć m.in. do sporządzenia analizy zmian krajowego rolnictwa zarówno przed jak i po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Powszechny Spis Rolny przeprowadza Główny Urząd Statystyczny raz na 10 lat. Wyniki tegorocznego badania poznamy pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o