Z powodu przedłużającej się suszy, poziom zagrożenia pożarowego osiągnął stan krytyczny. Leśnicy ostrzegają przed niebezpieczeństwem i apelują o zdrowy rozsądek. Dowiedz się więcej!
O czym jeszcze dziś piszemy w Aktualnościach rolniczych?
Nowa inicjatywa! Powstanie Fundusz Innowacji i Rozwoju
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotował projekt nowego funduszu. Fundusz Innowacji i Rozwoju zakłada aktywne wspieranie rozwoju rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego, sektora odnawialnych źródeł energii oraz obszarów wiejskich.
– Fundusz ma być krajowym narzędziem finansowym, wspierającym i stymulującym ciągły rozwój, i doskonalenie polskiego rolnictwa. Będzie też stymulować i wzmacniać współpracę pomiędzy światem nauki, a rolnictwem i przemysłem rolno-spożywczym – informuje MRiRW.
Fundusz Innowacji i Rozwoju ma być krajowym narzędziem finansowym.
fot. Fotolia
O dofinansowanie będą mogli ubiegać się m.in.:
przedsiębiorcy i rolnicy,
jednostki naukowe i badawcze,
jednostki administracji rządowej i samorządowej.
Źródłem finansowania Funduszu Innowacji i Rozwoju ma być udział w przychodach Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Źródło: MRiRW
Kobiety inspiracją dla aktywnej wsi
W Opolu odbyła się konferencja Rady Kobiet pt. „Kobiety inspiracją dla innowacyjnej i aktywnej wsi”. Spotkanie zainaugurował wiceprezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich, wygłaszając przemowę o roli płci pięknej na polskiej wsi.
– Kobiety stanowią połowę społeczności wiejskiej. Są tą częścią, która inicjuje wiele wydarzeń, które dzieją się na wsi poza sferą zawodową. Bez tych pań jesteśmy bezradni – mówił wiceprezes IR.
W Opolu odbyła się konferencja Rady Kobiet pt. „Kobiety inspiracją dla innowacyjnej i aktywnej wsi”.
fot. Fotolia
Pierwszy wykład poprowadził prof. dr hab. inż. Czesław Nowak. Prelegent podkreślił, że nie należy umniejszać roli kobiety w środowiskach wiejskich, sprowadzając ją do trzech, stereotypowych wartości – kościoła, dzieci i kuchni.
Na zakończenie konferencji uczestniczki obejrzały film o życiu ludzi pozostałych na terenach dawnych PGR-ów.
Źródło: KRIR
Uwaga! Pożary w polskich lasach
Z powodu przedłużającej się suszy, poziom zagrożenia pożarowego osiągnął stan krytyczny. Leśnicy ostrzegają przed niebezpieczeństwem i apelują o zdrowy rozsądek w czasie letniego wypoczynku na łonie natury.
– Od początku roku w polskich lasach doszło do 4 tys. pożarów, w tym do 1,4 tys. na terenach Lasów Państwowych. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2017 roku – informuje Krzysztof Trębski z biura prasowego Lasów Państwowych.
Z powodu przedłużającej się suszy, poziom zagrożenia pożarowego osiągnął stan krytyczny.
fot. Fotolia
Susza stanowi zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu leśnego. Wpływa na udatność upraw, tj. przeżywalności nowo zasadzonych drzew. – Powoduje zamieranie drzewostanów, m.in. sosny, która w polskich lasach stanowi 60 proc. udziału w strukturze gatunkowej – sygnalizuje TVP INFO.
Jak zapewniają leśnicy, zagrożenie pożarowe jest stale monitorowane. – Wilgotność ściółki jest mierzona dwa razy dziennie, a aktualny stan zagrożenia pożarowego można sprawdzić na stronie internetowej Lasów Państwowych – uspokaja Krzysztof Trębski.
Dodaj komentarz