Co w polu piszczy? Prace przed i po Wielkanocy!

Okres przedświąteczny to pracowity czas w rolnictwie. Nie dość, że trzeba się przygotować do Wielkanocy, to w polu praca wre! Co udało się zrobić przed świętami w polu? Jakie zabiegi zostaną na później? A może uda się większość prac wykonać jeszcze przed?

Przed Wielkanocą rolnik nie ma lekko, nie dość, że trzeba się do niej przygotować to praca w polu nie poczeka. Rzepaki w wielu miejscach ze względu na „powiew” ciepłego powietrza rozpoczęły już kwietnie. W pszenicy ozimej można zaobserwować pierwsze skrzypionki. Dlatego specjalnie dla was zapytaliśmy rolników, o plany na najbliższe dni, a także sprawdziliśmy co „słychać w polu”.

Na Dolnym Śląsku praca wre

opryskiwacz

fot. Tomasz Kuźdub

W najbliższym czasie będzie spory natłok pracy związany z wykonywaniem oprysków

Rolnicy na Dolnym Śląsku przed świętami nie próżnują, gdyż pracy w polu jest nie mało. Jak mówił jeden z naszych rozmówców. – Ze względu na piękną i słoneczną pogodę mamy w planach skracanie późno sianych pszenic. Na części pól z pszenicą będziemy musieli jeszcze wykonać herbicydowe zabiegi poprawkowe, do których przy okazji dodamy insektcyd.

Już widać presję ze strony skrzypionki przynajmniej pod Wrocławiem mówił Tomasz Muzyka. To nie jedyne zabiegi, które przed świętami planuje wykonać pan Tomasz – Konieczny będzie także drugi zabieg herbicydowy w burakach cukrowych – dodał. Z kolei pan Paweł Balawender jeszcze przed świętami planuje zabiegi w zbożach jarych oraz dokarmianie dolistne upraw ozimych. – Wczoraj udało mi się prysnąć herbicydem jęczmień jary. Dziś natomiast planujemy dokarmianie dolistne pszenicy i rzepaku ozimego. Na zabieg herbicydowy czeka jeszcze groch, a po świętach będę planował zabieg na opadanie płatka w rzepaku – mówił.

Słodyszek, skrzypionki i inne szkodniki

skrzypionki

fot. Małgorzata Srebro

W najbliższym czasie mogą wystąpić pierwsze naloty skrzypionki

Pracy w polu zarówno przed świętami, jak i po nie będzie brakować. Ciepła i słoneczna pogoda będzie sprzyjać nalotowi szkodników. W niektórych miejscach rzepaki ozime już kwitną, dlatego w najbliższym czasie będzie można się spodziewać pierwszych nalotów słodyszka rzepakowego – Dziś lustrowałem pole, w żółtym naczyniu znalazłem dwie sztuki słodyszka rzepakowego – mówił pan Paweł.

Na plantacjach pszenicy ozimej w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku można było zaobserwować pierwsze skrzypionki. Dlatego w najbliższym czasie trzeba będzie pomyśleć o zabiegu insektycydowym. Część rolników zdecydowała się na bardzo wczesne siewy kukurydzy. Plantacje na których obserwujemy wschody roślin mogą zostać zaatakowane przez ploniarkę zbożówkę. Dlatego warto przed świętami lub tuż po nich, przeprowadzić lustrację młodych roślin. Przypominamy, że objawami żerowania ploniarki są okrągłe otworki na liściach.

A u was jakie prace udało się wykonać przed świętami i jakie następne zabiegi planujecie po świętach?

Pszenica ozima IS SpirellaKup teraz Niewiarygodnie wczesna

Nowe odmiany zbóż i nie tylko w Saaten Union, DSV i Rapool!

Podczas Dni Pola Saaten Union, DSV oraz Rapool zaprezentowano nowe odmiany zbóż, rzepaku i mieszanek poplonowych. Będzie w czym wybierać!

13 czerwca 2019

Najważniejszy element zimotrwałości zbóż i rzepaku

Żeby dobrać odpowiednią odmianę do wysiewu, warto sprawdzić, w obrębie jakiej strefy mrozoodporności prowadzimy gospodarstwo!

18 maja 2019

Skąd pochodzi kukurydza?

Historia kukurydzy zaczęła się ok. 9 tys. lat temu.

9 czerwca 2019