Premia na restrukturyzację małych gospodarstw – jak obliczyć dochód?

Rolnicy zwykle niechętnie prowadzą ewidencję przychodów i rozchodów, pomimo tego, że jest to ważny element rachunkowości w gospodarstwie. To właśnie dzięki niemu premia na restrukturyzację małych gospodarstw może trafić wprost na wasze konta. Jednak nim to nastąpi należy dokonać pewnych obliczeń, które każdy powinien znać. 

Dlaczego wymagana jest ewidencja przychodów i rozchodów?

Ewidencja przychodów i rozchodów jest potrzebna przede wszystkim, aby ubiegać się o premię na restrukturyzację małych gospodarstw. Jest to kluczowy warunek do spełnienia, który ma posłużyć ARiMR do kontroli założeń późniejszego biznesplanu. Ewidencjonowanie przychodów i rozchodów jest istotne również dlatego, że na jej podstawie musicie wykazać, że zaplanowana inwestycja przyczyniła się do wzrostu wartości SO (min. 20%). Ponadto, prowadzenie rachunkowości w gospodarstwie pomaga podejmować bardziej przemyślane decyzje. Wpływa ona także na lepsze planowanie działań, oraz ułatwia znalezienie alternatywnych rozwiązań przy zarządzaniu gospodarstwem rolnym.

Premia na restrukturyzację małych gospodarstw jest możliwa do otrzymania jeśli:

  • ewidencja przychodów i rozchodów potrwa przez 5 lat
  • zapisy w ewidencji rozpoczną się od dnia otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy
  • w ewidencji uwzględniać będziecie tylko i wyłącznie przychody i rozchody poniesione w wyniku prowadzenia gospodarstwa rolnego
  • wpisy zostaną przedstawione na podstawie dowodów wpłat jak np: faktury VAT RR, rachunki, dowody opłat pocztowych i bankowych itp.

Poniżej przedstawiamy przykład prowadzenia zapisów ewidencji przychodów i rozchodów, który został zaczerpnięty ze strony WODR w Poznaniu.

Premia na restrukturyzację małych gospodarstw - ewidencja przychodów i rozchodów

Jak widać jest to nieskomplikowane zestawienie przychodów i kosztów w formie tabeli, dlatego warto przekonać się do prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów. Głównie z tego powodu, że dzięki niej premia na restrukturyzację małych gospodarstw może być w zasięgu każdego z was.

Premia na restrukturyzację małych gospodarstw – oblicz ile zarabiasz na rolnictwie

Wiedza na temat wysokości swojego dochodu z rolnictwa, to kolejny element który musicie znać ubiegając się o sporą dotację na restrukturyzację małych gospodarstw. Przypomnijmy, premia na restrukturyzację małych gospodarstw trafi do waszych rąk jeśli m.in. wasze przychody z rolnictwa będą stanowiły 25% całości przychodów uzyskanych z gospodarstwa.

Aby obliczyć dochód z rolnictwa musicie:

  • zgłosić się do Urzędu Gminy w celu otrzymania zaświadczenia o liczbie hektarów przeliczeniowych. Podaną liczbę należy przemnożyć przez dochód z 1 ha przeliczeniowego ogłoszonego przez prezesa GUS. We wrześniu podano, że wartość dochodu pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych za rok 2018 wynosiła 2715 zł
  • ponadto, musicie uzyskać zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach z działalności poza rolniczej za rok 2018

Dochód rolniczy można obliczyć w łatwy sposób korzystając z poniższego wzoru:

Udział dochodów z rolnictwa = Dochód z rolnictwa / (Dochód z rolnictwa + dochód z działalności poza rolniczej)

Przychody z waszego gospodarstwa poznacie, jeśli obliczycie wielkość ekonomiczną gospodarstwa.
Otrzymaną wartość należy pomnożyć przez kurs Euro (przyjęty do obliczania SO; 1 euro = 4,0286 zł), a następnie podstawić do poniższego wzoru:

Udział przychodów z rolnictwa = Wielkość ekonomiczna (SO) / SO gospodarstwa + Przychody z działalności poza rolniczej 

Premia na restrukturyzację małych gospodarstw – oblicz wielkość ekonomiczną swojego gospodarstwa

Starając się o kasę na restrukturyzację małych gospodarstw musicie również posiadać wiedzę na temat wielkości ekonomicznej waszego gospodarstwa. Premia na restrukturyzację małych gospodarstw to wsparcie w którym próg wyjściowy wielkości ekonomicznej musi wynosić poniżej 13 tys. euro. Przy jednoczesnym zachowaniu wymogu osiągnięcia wzrostu SO w okresie docelowym w wysokości 10 tys. euro.

  • Czym jest wskaźnik SO?

Standardowa produkcja (SO), inaczej mówiąc wielkość ekonomiczna gospodarstwa – to wskaźnik ekonomiczny służący do wyliczenia średniej z 5 lat wartości produkcji określonej działalności rolniczej (roślinnej, lub zwierzęcej). Jest ona uzyskiwana z 1 roku z 1 ha, bądź od 1 zwierzęcia. Wartość produkcji z danej działalności uwzględnia: sprzedaż, zużycie i zmiany stanu zapasów. Warto zaznaczyć, że wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie uwzględnia płatności bezpośrednich, ani podatków.


W następnym artykule poświęconym dofinansowaniu na restrukturyzację małych gospodarstw przedstawimy wam, jak należy wypełnić wniosek krok po kroku, starając się o premię na restrukturyzację małych gospodarstw w kolejnym naborze.

Źródła: ARiMR, CDR Brwinów, WODR, DODR, KPODR

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 64

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

TO JEST NIEWIARYGODNEZobacz SPRAWDŹ WYNIKI BADAŃ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *