Czy będzie większy budżet na projekt Szklanka Mleka?

W związku z rozpoczynającymi się w styczniu 2016 r. pracami nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów ws. maksymalnych cen mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do przedszkoli i szkół w roku szkolnym 2016/2017 Polska Izba Mleka wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zwiększenie budżetu na realizację programu Szklanka Mleka.

Zdaniem PIM zwiększenie budżetu na ten program o 20% przyczyniłoby się to do tego, żeby wszystkie dzieci w wieku szkolnym zostały objęte programem. W ostatnich latach krajowy budżet programu został poważnie zredukowany, co skutkowało zmniejszeniem ilości miesięcy i dni tygodnia, podczas których dzieci otrzymywały darmowe mleko w szkole. Z uwagi na zbyt małe środki finansowe przeznaczane na bezpłatne mleko w szkołach, wiele placówek nie miało nawet możliwości na przystąpienie do programu.

– Zaapelowaliśmy jednocześnie do ministra Jurgiela o podjęcie działań, by przywrócić program do poprzedniego kształtu, tj. żeby dzieci mogły pić mleko przez 5 dni w tygodniu i przez wszystkie miesiące roku szkolnego – tłumaczy Agnieszka Maliszewska, dyrektorka biura Polskiej Izby Mleka. – Od samych szkół wiemy, jak ważne jest to, by dzieci oprócz wiedzy miały realny dostęp do kartonika mleka. Często docierają do nas informacje, zwłaszcza od szkół z terenów, gdzie ubóstwo jest bardzo znaczące, że często jest on jedynym dodatkowym posiłkiem między lekcjami – dodaje.

Należy również podkreślić, że zwiększona konsumpcja mleka na krajowym rynku pomoże w ustabilizowaniu niezwykle trudnej sytuacji na rynku mleka i dodatkowo przyczyni się do zwiększenia ceny płaconej producentom mleka – rolnikom.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *