Rolnicy zablokują drogi? Zapowiadają protesty

Na razie strajkowali w Warszawie, ale już zapowiadają kolejne akcje. Członkowie Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej Solidarni mówią, że jeśli rząd nie spełni ich postulatów, będą blokować drogi. Jak przebiegał protest rolników w Warszawie i czego domagają się gospodarze?

Rolnicy ze Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej Solidarni protestowali m.in. przed Kancelarią Premiera. Żądają podjęcia przez rząd skutecznych działań mających poprawić trudną ich zdaniem sytuację w polskim rolnictwie.

Protest rolników w Warszawie

protest rolników w Warszawie

W ten sposób wyglądał protest rolników w Warszawie, który odbył się 18 października.

fot. Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej Solidarni

Głównym postulatem związkowców jest zwiększenie przyszłorocznych krajowych wydatków na rolnictwo do 20 mld zł. Rolnicy odnoszą się tym samym do zaprezentowanego ostatnio projektu budżetu na 2019 rok, z  którego wynika, że na rolnictwo przeznaczone ma zostać jedynie 9,1 mld zł.

Gospodarze domagają się też ogłoszenia stanu klęski żywiołowej. Jak podkreślają, sytuacja wielu gospodarstw jest bardzo trudna. Nie dość, że z powodu suszy tegoroczne plony są niskie, to rolnicy mają teraz jeszcze ogromne problemy z wywiązaniem się z umów kontraktacyjnych, za co grożą im dotkliwe kary.

Przeczytaj więcej o problemach rolników z kontraktacją

Pomoc suszowa – nieskuteczna

Na domiar złego – przekonują protestujący – pomoc suszowa jest nieskuteczna. W dużej części gospodarstw, które poniosły duże straty nie oszacowano ich, bo zdaniem IUNG na terenie ich gmin susza nie wystąpiła. Związkowcy domagają się przyznania w takich przypadkach rekompensat.

Pomoc suszowa nieskuteczna? Przeczytaj więcej o problemach rolników!

protest rolników w Warszawie

Protestujący rolnicy domagają się m.in. zwiększenia wydatków na rolnictwo, podjęcia przez rząd skutecznej walki z ASF oraz powołania jednej inspekcji bezpieczeństwa żywności.

fot. Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej Solidarni

Strajkujący rolnicy zarzucają rządowi nieudolność w walce z wirusem ASF. Domagają się większej pomocy dla poszkodowanych przez tę chorobę hodowców. Przypominają również o obietnicy PiS- u dotyczącej powołania jednej, scentralizowanej inspekcji bezpieczeństwa żywności.

Będzie jeszcze gorzej?

Jest źle, a będzie jeszcze gorzej – podkreśla Marcin Bustowski ze Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej Solidarni. Zapowiada, że niespełnienie przez rząd rolniczych postulatów doprowadzi do fali strajków w całym kraju.

Jeśli nasze postulaty nie zostaną spełnione do 20 listopada, to będziemy blokować drogi. Myślę, że nie trzeba będzie tego specjalnie organizować. Październik i listopad to okres spłaty kredytów, rat i innych zobowiązań. Rolnicy w tym roku nie będą mieć na to pieniędzy. Sami więc wyjdą na ulice, desperacja będzie duża – mówił w rozmowie z portalem agroFakt Marcin Bustowski ze Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej Solidarni.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *