Protest rolników w woj. zachodniopomorskim – podsumowanie

Gospodarze, którzy protestowali w mijającym tygodniu w województwie zachodniopomorskim podsumowali protest rolników w regionie. Już zapowiadają kolejne manifestacje. W ten sposób gospodarze chcą wyrazić sprzeciw wobec braku reakcji władz na pogarszającą się sytuację ekonomiczną. Protest ocenił również minister rolnictwa Henryk Kowalczyk mówiąc że, rolnicy mają prawo wyrażać niezadowolenie z polityki rolnej, ale większość zgłaszanych przez nich postulatów jest już realizowana. 

Rolnicy z województwa zachodniopomorskiego rozpoczęli we wtorek akcję protestacyjną. Styczniowy protest rolników miał pokazać, że gospodarze domagają się reakcji władz na pogarszającą się sytuację gospodarstw rodzinnych.

Minister rolnictwa nie spotka się z rolnikami, którzy wyszli na drogi, mimo że protestujący właśnie tego się domagali. Swoją decyzję uzasadnił tym, że już wcześniej widział się w siedzibie resortu z rolnikami z woj. zachodniopomorskiego. Wyjazd byłby tylko demonstracją marketingową, a ja nie chcę demonstrować marketingowo swojej osoby, chcę konkretnie rozwiązywać problemy – powiedział minister w rozmowie z PAP.

Postulaty rolników, którzy zorganizowali protest w woj. zachodniopomorskim

Protestujący rolnicy z woj. zachodniopomorskiego wystosowali sześć postulatów, w których m.in. sprzeciwiają się różnicowaniu gospodarstw rodzinnych pod względem dostępu do mechanizmów wsparcia UE. Ponadto rolnicy domagają się:

  • wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla rolnictwa,
  • pilnego wprowadzenia systemu zarządzania ryzykiem w rolnictwie,
  • rozwiązania problemu odszkodowań za skutki suszy 2021,
  • zamiany zasad definiowania zjawisk suszy.

Co na to minister rolnictwa Henryk Kowalczyk? Otóż w rozmowie z PAP poinformował, że z rolnikami z woj. zachodniopomorskiego spotykał się już nie jednokrotnie. Natomiast na spotkaniach omawiano tematy, które znalazły się na powyższej liście postulatów.

-Sądziłem, że wyjaśniliśmy sobie wszystkie rzeczy, z jednym wyjątkiem. Rolnicy domagali się wypłat odszkodowań suszowych, ale tego nie można zrobić, bo nie ma do tego podstaw prawnych – tłumaczył.

Protest rolników w woj. zachodniopomorskim. Minister Kowalczyk odpowiada

Szef resortu rolnictwa odniósł się do postulatów, przedstawianych przez rolników. Kowalczyk poinformował, że rząd zgodził się na obliczanie szkód w gospodarstwie z plonów rolnych, a nie tylko od całości upraw.

Odszkodowania za skutki suszy 2021

Przechodząc do kolejnego postulatu, a dokładniej rozwiązania problemu odszkodowań za skutki suszy w 2021 roku Kowalczyk wyjaśnił, że rząd ponownie przejrzy indywidualne wnioski dotyczące suszy. Zaznaczył, że jeżeli będzie istniała podstawa prawna do wypłaty odszkodowań, zostaną one wypłacone rolnikom.

Jestem gotów do tego, sam wniosek bez dokumentacji nie może być zrealizowany – stwierdził Kowalczyk.

Szef resortu zaznaczył, że założenie traktowania gospodarstw do 300 ha w ten sam sposób jak te mniejsze do 30 ha byłoby niezgodne z europejską dyrektywą.


Czytaj również: Nabory z PROW 2022 – dotacje dla rolników w pierwszym półroczu


Protest rolników w woj. zachodniopomorskim

Odnosząc się do wciąż pogarszającej się sytuacji rolników, minister rolnictwa zwrócił uwagę, że rząd wprowadza tarczę antykryzysową. Tarcza obniży podatek VAT m.in. na:

  • paliwo,
  • środki ochrony roślin,
  • nawozy,
  • a także obniży akcyzę na paliwo.

Wprawdzie tarcza ma obniżyć podatek VAT na nawozy, jednak ceny nawozów nadal nie spadły do poziomu z poprzedniego roku. Jak tłumaczy minister Kowalczyk mamy do czynienia ze wzrostem cen z powodu wzrostu cen gazu. Omawiając postulaty rolników, wspomniał również, że na początku tego roku, premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do KE o zgodę na dofinansowanie zakupu nawozów, jednak do tej pory nie otrzymał odpowiedzi.

Minister odniósł się do postulatu rozłożenia spłaty kredytu na zakup gruntu w ratach na 25 lat. Według Kowalczyka, można opracować system wydłużania tego terminu z uwzględnieniem lat, w których spłata kredytu była zawieszona.

Protest rolników w zachodniopomorskim

Gospodarze, którzy protestowali w województwie zachodniopomorskim podsumowali protest rolników w regionie

fot. Tomasz Kuźdub

Ponadto szef resortu ogłosił, że tempo budowy holdingu spożywczego zostało znacznie przyśpieszone.

Zakupiliśmy udziały w TUW Pocztowym, budujemy ofertę ubezpieczeniową. Mam nadzieję, że w drugiej połowie lutego wyjdziemy z ofertą ubezpieczeniową, korzystną dla rolników, z dopłatą z budżetu 2/3 do składki ubezpieczeniowej. Chcemy by ubezpieczenia były kompleksowe, łącznie ze skutkami suszy i pozostałych ryzyk.

Podsumowanie – protest rolników w woj. zachodniopomorskim

Jak podsumowuje zachodniopomorska „Solidarność” RI, w proteście wzięło udział 900 rolników, 474 traktory i 210 samochodów wyjechało na drogi w 13 powiatach.

Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego zapowiedział już kolejne manifestacje. Mają się one odbyć 5 i 6 lutego br. Najpierw protest ma ruszyć w jednej połowie regionu – szczecińskiej, a kolejnego dnia – części koszalińskiej.

Przeczytaj również: Okresowe zmiany w podatku VAT w rolnictwie

Źródło: Bankier.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 11

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *