Stawki VAT w rolnictwie 2022 r. Resort rolnictwa wyjaśnia

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. Nie ulega zmianie 7 % stawka zwrotu ryczałtu podatku VAT dla rolników ryczałtowych – zapewnia MRiRW. Stawki VAT w rolnictwie w 2022 r. – dowiedz się więcej!
Resort rolnictwa opublikował komunikat, w którym podano dokładne informacje na temat nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawa ta tymczasowo obniża stawkę VAT na m.in. żywność, paliwa silnikowe, nawozy, środki ochrony roślin, a także gaz ziemny. Jakie stawki VAT będą obowiązywać w rolnictwie w 2022 r.?
Spis treści
Stawki VAT w rolnictwie 2022 – produkty objęte czasową obniżką
Jak czytamy na stronie resortu rolnictwa, nowelizacja ustawy o podatku od towarów oraz usług przewiduje tymczasową obniżkę stawki VAT na:
- żywność objętą obecnie stawką podatku VAT 5% – do stawki 0%,
- paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG – ze stawki 23% do stawki 8%,
- nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą (takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz niektóre podłoża do upraw) – ze stawki 8% do stawki 0%,
- gaz ziemny – do stawki 0%,
- energię elektryczną i energię cieplną – do stawki 5%.
Stawki ryczałtowe 7 proc. bez zmian w rolnictwie 2022
Resort rolnictwa zwrócił uwagę, że nie ulega zmianie 7 % stawka zwrotu ryczałtu podatku VAT dla rolników ryczałtowych. Ponadto rolnicy będą otrzymywać dopłaty za sprzedane produkty, tak jak dotychczas.
Rolnicy ryczałtowi sprzedający produkty rolne będą jak dotychczas otrzymywać należności za sprzedane produkty wraz ze zryczałtowanym zwrotem podatku wynoszącym 7 proc.
Przeczytaj również: Rolnicy na vacie. Tarcza antyinflacyjna nie dla płatników VAT
Nowe stawki VAT w rolnictwie obniżą ceny produktów żywnościowych?
Według MRiRW, nałożenie zerowej stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze znacznie obniży ceny dla konsumentów.
Rolników, którzy sprzedają produkty rolne, a także płacą VAT na ogólnych zasadach od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku, będzie obowiązywać VAT w wysokości 0 proc. od sprzedawanych produktów rolnych wymienionych w poz. 1- 18 zał. 10 do ustawy VAT. W szczególności dotyczy to m.in.:
- warzyw oraz owoców,
- orzechów jadalnych,
- zbóż i nasion,
- owoców oleistych (ziaren, nasion i owoców różnych),
- roślin przemysłowych lub leczniczych,
- produktów mleczarskich,
- jaj ptasich,
- miodu naturalnego,
- jadalnych produktów pochodzenia zwierzęcego.
Stawki VAT w rolnictwie na poziomie 8 proc. na niewymienione w ustawie produkty rolne
Ponadto resort rolnictwa ostrzega również, że na produkty spożywcze, które nie zostały wymienione w ustawie stawka VAT wyniesie 8 proc. Przy sprzedaży nie wymienionych w poz. 1 – 18 zał. nr 10 do ustawy VAT produktów rolnych stawka w wysokości 0% nie będzie miała zastosowania – w takim przypadku właściwa będzie stawka podatku 8% – dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT lub w rozporządzeniu wykonawczym dotyczącym stawek obniżonych – czytamy na stronie MRiRW.
Obniżenie w tym okresie do 0% stawki podatku VAT na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą, środki poprawiające właściwości gleb, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw (z wyłączeniem podłoży mineralnych) zapewnić ma bezpośrednie zmniejszenie kosztów produkcji rolnej. Pośrednio – obniżenie VAT na energię i niektóre surowce energetyczne.
Czytaj również: Obniżona VAT na produkty spożywcze nic nie da? Sklepy podnoszą ceny
Źródło: WNP, MRiRW

Czy od sprzedazy mleka trzeba zaplacic wat
Gospodarstwa ryczałtowe zyskały 7% sprzedają z VAT kupują bez podatku VAT.
Jaka stawka vat od lutego na kukurydze, pszenicę spożywcza, paszową, nasienna?
Jaka stawka vat od lutego na ziemniaki sadzeniaki????
Jaka stawka vat od 01.02.2022r na materiał siewny zbóż i grochu siewnego ?
Jak stawka na pszenicę paszową?