Przekazanie małego gospodarstwa w zamian za rekompensatę

Wraz z końcem września ARiMR rozpocznie nabór na przekazanie małego gospodarstwa. Skorzystać z niego mogą rolnicy, którzy chcą przekazać ziemię, a także inwentarz żywy innemu producentowi rolnemu. W zamian za to otrzymają specjalną rekompensatę pochodzącą z PROW. 

Wsparcie finansowe za przekazanie małego gospodarstwa

Rolnik, bądź inny podmiot prowadzący działalność rolniczą może ubiegać się o rekompensatę za przekazanie małego gospodarstwa. Jest to możliwe, jeśli spełni warunki takie jak np.:

  • wpis do ewidencji producentów
  • uczestnictwo w systemie dla małych gospodarstw w ramach dopłat bezpośrednich

Ponadto, rekompensata trafi do rolnika, o ile przekaże gospodarstwo (tj. grunty rolne, oraz zwierzęta) na powiększenie innego gospodarstwa, bądź innych gospodarstw. Z tym że, gospodarstwo powiększone musi osiągnąć powierzchnię co najmniej równą średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w kraju.

Może to być także powierzchnia równa średniej w województwie, jeżeli średnia wielkość liczona dla województwa jest mniejsza, niż w kraju.

Ważne jest również, to że przekazanie gospodarstwa musi być trwałe. Oznacza to, że należy je przeprowadzić na podstawie umowy sprzedaży albo umowy darowizny.

Przy czym, producent rolny, który przyjmuje grunty zobowiązany jest prowadzić działalność rolniczą przez co najmniej 5 lat.

Natomiast, rolnik, który przekazuje gospodarstwo może zachować na własne potrzeby nie więcej, niż 0,5 ha gruntów rolnych. 

Przekazanie małego gospodarstwa a następnie rekompensata

Rolnik, którzy przekaże gospodarstwo może starać się o uzyskanie wsparcia finansowego, które stanowi 120 % rocznej płatności, do której rolnik kwalifikuje się w ramach systemu dla małych gospodarstw.

Wspomnianą premię nalicza się od daty trwałego przekazania gospodarstwa do dnia 31 grudnia 2020 r.

Po przekazaniu rezygnacja z KRUS

Na koniec warto również pamiętać, że przez 5 kolejnych lat po przekazaniu gospodarstwa rolnik nie może podlegać ubezpieczeniu w KRUS, a także nie może prowadzić działalności rolniczej.

Może za to starać się o otrzymanie premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej z PROW 2014-2020.

Więcej informacji na temat przekazania gospodarstwa można znaleźć na stronie ARiMR – Przekaż gospodarstwo i weź premię z PROW.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *