Przestępstwa ubezpieczeniowe wciąż są problemem

Przestępstwa ubezpieczeniowe wciąż są problemem

Przestępstwa ubezpieczeniowe generują coraz wyższe straty. Wyłudzający są też bardziej przebiegli. Co będzie wyzwaniem dla zmagających się z oszustwami?

Szerzą się przestępstwa ubezpieczeniowe. Niedawno Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport na ten temat. Przeczytaj, jakie nowe tendencje pojawiły się w tym zakresie.

Przestępcy ubezpieczeniowi są coraz częściej wykrywani, dlatego szukają nowych dróg dla swojej działalności. Mimo, że maleje liczba przestępstw, rośnie ich wartość.

Ubezpieczenia na życie – Dział I

Przestępstwa ubezpieczeniowe

Przestępczość ubezpieczeniowa w Dziale I w latach 2010 – 2016 (w zł).

Ubezpieczyciele odnotowali 12 % spadek przestępczości, ale ich wartość wzrosła aż o 21 %. Najczęściej popełnianym przestępstwem ubezpieczeniowym jest wyłudzenie ubezpieczenia za śmierć ubezpieczonego. W 2016 aż 80 % wyłudzeń w dziale I to właśnie tego typu zdarzenia. Średnia wartość wyłudzenia w ubezpieczeniach na życie wynosi 18 %.

Jak działają przestępcy?

Bardzo często osoby chcące wyłudzić pieniądze od ubezpieczyciela, podają nieprawdziwe okoliczności zdarzenia. W ten sposób chcą uzyskać wyższą sumę świadczenia bądź uniemożliwić odmowę przyznania pieniędzy.

Wyzwaniem dla zmagających się z przestępstwami ubezpieczeniowymi jest też cyberbezpieczeństwo. Trudności sprawiają zmiany pokoleniowe i bardzo odmienne oczekiwania klientów. Pojawiły się takie problemy jak przejmowanie tożsamości ubezpieczonych i chęć przejęcia ich świadczeń. Internetowe drogi porozumienia z klientem sprawiają, że trudniej jest dochodzić czy osoba, która się zgłasza jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje.

Przestępstwa ubezpieczeniowe w dziale II

Przestępczość ubezpieczeniowa

Przestępczość ubezpieczeniowa w Dziale II w latach 2011 – 2016 (w zł).

W dziale II (ubezpieczenia osobowe i majątkowe) przestępczość w 2016 roku spadła o 28%, a ich wartość wzrosła o 18%. Odnotowano ponad 9 500 czynów przestępczych, a średnia wartość przestępstwa wynosiła ok. 22 tysiące złotych. Od kilku lat rośnie wartość szkód osobowych. Dotyczy to symulowania stanów psychicznych, zwiększania zakresu deklarowanego uszkodzenia ciała, zwiększania liczby poszkodowanych w wypadku przez składanie fałszywych deklaracji. Takie przestępstwa mają jednak niską skuteczność.

Mamy też obecnie do czynienia ze starymi metodami wyłudzenia komunikacyjnego. Mowa przede wszystkim o celowym powodowaniu szkody – zwłaszcza na rondach i rozbudowanych skrzyżowaniach.

Ubezpieczyciele muszą się przygotować

Ubezpieczyciele muszą przygotować się na techniczną rewolucję dystrybucji i obsługi procesu ubezpieczania. Przed nimi nowe wymagania, związane z rozwojem technologii, a co za tym idzie – przestępstw dokonywanych z użyciem nowoczesnego sprzętu. Okazuje się, że wyzwaniem jest także odpowiednie przygotowanie do identyfikacji dokumentów i tożsamości.

 

 

Historia Adwentu na wsi

Być może historia Adwentu jest nam znana, ale czy na pewno wiemy jak kiedyś i obecnie przeżywa się ten czas na wsi? Przeczytaj, co robili chłopi w Adwencie

10 grudnia 2017

Wysokość emerytury rolniczej wciąż poniżej oczekiwań?

Wysokość emerytury rolniczej wciąż budzi zastrzeżenia. Rolnicy szukają pieniędzy gdzie indziej. Przeczytaj, co sądzą o obecnych emeryturach

27 listopada 2017

Od 2018 złożysz tylko elektroniczny wniosek o dopłaty

Od 2018 roku szykują się zmiany w ubieganiu się o płatności bezpośrednie i obszarowe. Będą obowiązywały tylko elektroniczne wnioski o dopłaty.

30 listopada 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij