Epidemia koronawirusa powoduje, że poszczególne instytucje okołorolnicze kontaktują się z rolnikami telefonicznie, albo za pośrednictwem internetu. Podobne rozwiązanie chce wprowadzić KOWR przeprowadzając przetargi na dzierżawę i sprzedaż ziemi przez internet. Jednocześnie prosi zainteresowanych interesantów o zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt komputerowy.
KOWR informuje o konieczności zaopatrzenia się w sprzęt
Na stronie KOWR można przeczytać, że trwają prace nad możliwością przeprowadzenia przetargów na sprzedaż i dzierżawę z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej. Dlatego, też KOWR zwraca się do interesantów o zaopatrzenie się w sprzęt komputerowy, bądź telefon z dostępem do internetu. O kolejnych nowych rozwiązaniach Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie informować na bieżąco.
Przetargi na dzierżawę i sprzedaż ziemi przez internet? Nowe rozwiązania już powstają
Propozycje nowych rozwiązań, które chce wprowadzić KOWR powstają na podstawie Rozporządzenia MRiRW. W powyższym akcie prawnym czytamy, że przetargi mają odbywać się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Według ustawy mają one umożliwiać:
- transmisję przetargu w czasie rzeczywistym pomiędzy uczestnikami przetargu, a także członkami komisji przetargowej
- wielostronną komunikację, w ramach której uczestnicy przetargu, a także członkowie komisji przetargowej mogą brać w nim udział
Oba warunki należy spełnić z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, wraz z możliwością identyfikacji uczestników przetargu, oraz członków komisji przetargowej. Przetargi na dzierżawę i sprzedaż ziemi w szczególnych przypadkach będą wymagały osobistego stawiennictwa uczestników przetargu. O tym fakcie KOWR będzie informował rolników z trzydniowym wyprzedzeniem. Jeśli uczestnik nie dostarczy wymaganych danych w tym terminie, to zostaje on wyeliminowany z dalszego udziału w przetargu.
Zmiany w przetargach na skutek epidemii COVID-19
KOWR chce realizować przetargi na dzierżawę i sprzedaż ziemi przez internet, z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną w naszym kraju. KOWR zapewnia, że ta zmiana nie wpłynie negatywnie na prawa uczestników ogłoszonych już przetargów, ponieważ wprowadzane zmiany nie wykluczają ich udziału w czynnościach przetargowych związanych z osobistym stawiennictwem.
Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia.
Dodaj komentarz