Przybywa hodowców królików

To, co się działo na rynku królików jeszcze kilka lat temu hodowcy nazywali mianem krachu. Ceny za żywiec spadły do czterech złotych za kilogram, a wiele ferm splajtowało. Dziś hodowcy królików powoli organizują się na nowo.

Witold Hryczaniuk

fot. Mariusz Drożdż

Witold Hryczaniuk, hodowca królików z Gostomii

Hodowlą zajmują się jednak najczęściej pasjonaci, którzy zaczęli to robić w dzieciństwie, tak jak pan Witold Hryczaniuk, hodowca królików z Gostomii: – Na początku to były mieszańce różnych ras, a w tej chwili należę do związku i hoduję Belga Olbrzymiego. Jest bardzo trudny w hodowli, dlatego że jest królikiem delikatnym. Ale ma swoje walory i smakowe i wagowe – ponieważ dorosły roczny królik waży od 7 kilogramów do 9,5 kilograma – opowiada pan Witold.

Królik na wystawę

Waldemar Niedźwiedzki

fot. Mariusz Drożdż

Waldemar Niedźwiedzki, hodowca królików spod Wrocławia

Większość drobnych hodowców hoduje króliki tylko na własne potrzeby. Hodowcy królików jeżdżą też na niektóre wystawy drobnego inwentarza. Opolskie Towarzystwo Hodowców Drobnego Inwentarza od kilku lat organizuje w stolicy województwa wystawy, na które przyjeżdżają wystawcy z całego regionu.

Ja hoduję króliki Olbrzymi Srokacz Niemiecki. Biało-czarne tylko. Hoduję parę lat, hodowla jest bardzo ciężka w utrzymaniu, chodzi o rysunek. Poza tym – jak to królik, delikatny i fajny. Ciężko jest zdobyć rysunek z niego. Ale ogólnie to jest takie hobby, zabawa bardziej (…) – mówi Waldemar Niedźwiedzki, hodowca królików spod Wrocławia.

Hodowcy królików: zarobku tu raczej nie ma

hodowcy królików to obecnie hobbyści

fot. Mariusz Drożdż

Czarno-biały Olbrzymi Srokacz Niemiecki wzbudzał zainteresowanie odwiedzających

Tu się interesu nie robi, tu się na tym nie zarabia – mówi pan Witold Hryczaniuk. – Najważniejsze jest zdrowie. No i trochę uciechy, jak tam królik zajmie jakieś miejsce na wystawie. Ale droga jest długa i te króliki są naprawdę drogie, bo królik rasowy kosztuje ponad 200 euro.

Witold Wojciechowski

fot. Mariusz Drożdż

Witold Wojciechowski, hodowca z Małujowic

Podobne obserwacje ma pan Witold Wojciechowski, hodowca z Małujowic. – Hobby polega na hodowli królików, które są niejednokrotnie bardzo oryginalne. Ilość hodowców być może wzrasta, natomiast stada tych większych hodowców jednak mają tendencję zniżkową – mówi pan Witold.

Mimo to zainteresowanie hodowlą królików wzrasta

Krzysztof Laxy

fot. Mariusz Drożdż

Krzysztof Laxy, prezes Opolskiego Towarzystwa Hodowców Drobnego Inwentarza

Jak przekonuje Krzysztof Laxy, prezes Opolskiego Towarzystwa Hodowców Drobnego Inwentarza, szeregi hodowców stają się coraz liczniejsze. – Nawet tu na wystawie wpisało się czterech – mówi pan Krzysztof. – (…) Chciałbym wszystkich hodowców województwa opolskiego zrzeszyć w jednym miejscu. Wtedy byśmy mogli pokazać się na wszystkich wystawach krajowych – dodaje.

Hodowlę królików odkryło też młode pokolenie

Krzysztof Konior

fot. Mariusz Drożdż

Krzysztof Konior, hodowca z Niemodlina

Coraz więcej jest także młodych hodowców. Jak zauważa pan Krzysztof Konior, hodowca z Niemodlina – Dużo młodzieży zaangażowało się do naszego związku ODHDI Opole i coraz bardziej nasz związek się rozwija, coraz więcej hodowców młodych.

Bartłomiej Gałgański

fot. Mariusz Drożdż

Bartłomiej Gałgański, hodowca z Gaworowic

Bartłomiej Gałgański z Gaworowic prowadzi hodowlę od dwóch lat. – (…) W związku jestem od roku i to jest moja pierwsza wystawa. Zamierzam się rozwijać (…). Jest to bardzo fajne hobby, które polecam każdemu – mówi.

Co ciekawe, od kilku lat w Polsce coraz większą popularność zdobywają hodowle królików mięsnych wraz ze wzrostem popytu na królicze mięso, które ma szereg właściwości odżywczych.

Z forum

Powiązany temat:

Hodowla królików
Miszczu2
Witam państwaTrafiłem na to forum przypadkiem i nie chce zakładać oddzielnego tematu bo widzę że tu się poro dzieje.Posidam 3 króliki w klatce samoróbce. 2 samice i sa...
zobacz więcej »
ozzy321
Ponawiam pytanie. Stosujecie wykotniki? Plusy i minusy?
zobacz więcej »
MateuszStaczyk
Przy okazji można i takie coś podawać jak ci się chce siać zboże.
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. Porozumienie Rolnicze

Sprawdź, kiedy nastąpi pierwsze posiedzenie Porozumienia Rolniczego, i dowiedz się, który kraj będzie najbardziej ekologicznym na świecie.

Wysłodki na paszę

Koniec kampanii cukrowej to dobry moment, by zaopatrzyć się w wysłodki na paszę dla zwierząt.

6 lutego 2019

Trzoda chlewna do likwidacji

„My chyba będziemy wyeliminowani” – kwitują sytuację hodowcy trzody.

12 lutego 2019