Pszczoły – fakty i mity [AKTUALNOŚCI]

Pszczoły to owady bardzo pożyteczne, zapylające – tak na ogół powtarzamy. Co jeszcze o nich wiemy? Z raportu Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin wynika, że nasz poziom świadomości na temat pszczół jest wyjątkowo niski.

Pszczoły miodne nie są jedynymi owadami zapylającymi – w ten mit wierzy aż 64% Polaków. Posługujemy się niesprawdzonymi informacjami, powtarzamy zasłyszane wieści. Jedną z nich jest przypuszczenie, że w naszym kraju jest za mało pszczół – uważa tak aż 77% osób. 71% twierdzi, że pszczoły w Polsce masowo giną – głównie za sprawą niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin. Tyle po stronie mitów.

pszczoły aktualności

Pszczoły – jak jest w rzeczywistości

Prawda jest taka, że w Polsce żyje ponad 60 mld pszczół, a od lat 90. notuje się stały przyrost liczby rodzin pszczelich. A jeśli chodzi o przyczyny ich upadku, do najczęstszych zalicza się pasożyty (głównie roztocza warrozy) i wirusy. Ponadto pszczołom mogą zagrażać bakterie, choroby układu pokarmowego czy niewłaściwe praktyki pszczelarskie. Niezgodnie ze sztuką stosowanie środków ochrony roślin to tylko 0,5% zdarzeń w skali roku – można przeczytać w raporcie.

Źródło: Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich

RGT JakuzziKup teraz 5% rabatu na nasiona rzepaku od 3 j.s. RGT Jakuzzi

Duże osiedla na gruntach rolnych [Aktualności]

Czy czeka nas trwała zmiana wiejskich krajobrazów?

16 kwietnia 2019

Wielkanoc dookoła świata

Co ma piernik do wiatraka? Albo śledzie do kapelusza? Coś je łączy!

21 kwietnia 2019

Nowe działania na rzecz zrównoważonego rozwoju [AKTUALNOŚCI]

W ramach EIP-AGRI zaczynają działać kolejne grupy fokusowe, które zajmą się m.in. zrównoważonym pszczelarstwem i naturalnymi kosmetykami.

3 maja 2019