Pszczoły – fakty i mity [AKTUALNOŚCI]

Download PDF

Pszczoły to owady bardzo pożyteczne, zapylające – tak na ogół powtarzamy. Co jeszcze o nich wiemy? Z raportu Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin wynika, że nasz poziom świadomości na temat pszczół jest wyjątkowo niski.

Pszczoły miodne nie są jedynymi owadami zapylającymi – w ten mit wierzy aż 64% Polaków. Posługujemy się niesprawdzonymi informacjami, powtarzamy zasłyszane wieści. Jedną z nich jest przypuszczenie, że w naszym kraju jest za mało pszczół – uważa tak aż 77% osób. 71% twierdzi, że pszczoły w Polsce masowo giną – głównie za sprawą niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin. Tyle po stronie mitów.

pszczoły aktualności

Pszczoły – jak jest w rzeczywistości

Prawda jest taka, że w Polsce żyje ponad 60 mld pszczół, a od lat 90. notuje się stały przyrost liczby rodzin pszczelich. A jeśli chodzi o przyczyny ich upadku, do najczęstszych zalicza się pasożyty (głównie roztocza warrozy) i wirusy. Ponadto pszczołom mogą zagrażać bakterie, choroby układu pokarmowego czy niewłaściwe praktyki pszczelarskie. Niezgodnie ze sztuką stosowanie środków ochrony roślin to tylko 0,5% zdarzeń w skali roku – można przeczytać w raporcie.

Źródło: Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o