Co wiemy o pszczołach? Sprawdzamy wyniki badań PSOR

Download PDF

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin przeprowadziło ankietę dotyczącą wiedzy Polaków na temat pszczół. Co wiemy o pszczołach? Sprawdźmy to. 

Co wiemy o pszczołach? Mało, bardzo mało…

Pierwsza z konkluzji, jakie wynikają z badania, to fakt, że wielu Polaków nie ma w zasadzie pojęcia o pszczołach. Swoją wiedzę, niestety, opieramy często na mitach. Jak się okazuje, tylko co czwarta osoba w naszym kraju wie, że w okresie wiosny i lata w ulu żyje od 30 do 70 tys pszczół. Co ciekawe aż 77% ankietowanych twierdzi, że pszczół w naszym kraju jest za mało. Ponad 70% z kolei uważa, że owady te masowo giną. Tymczasem ani pierwsze ani też drugie twierdzenie nie jest zgodne z prawdą.

Jak zaznacza PSOR jedynie około 0,5% upadków pszczelich rodzin w ciągu roku wiąże się z niewłaściwym stosowaniem środków ochrony roślin.

Wirusy największym problemem

I teraz najważniejsze. Jak zwykle większość obwinia za rzekomo małą liczebność pszczół kogóż by innego – oczywiście rolników. Aż 75% ankietowanych uważa, że pszczoły giną wskutek niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin. A tymczasem to właśnie nam, rolnikom, zależy przecież na dużej liczebności pszczół. Ponadto w znacznej większości stosujemy środki ochrony roślin zgodnie z najlepszymi praktykami. Podkreśla to PSOR, który zauważa, że prawda w tym względzie jest dla wielu Polaków zaskakująca. Otóż największym problemem wskutek którego giną pszczoły są wirusy oraz pasożyty. Jak zaznacza PSOR jedynie około 0,5% upadków pszczelich rodzin w ciągu roku wiąże się z niewłaściwym stosowaniem środków ochrony roślin.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o