Co wiemy o pszczołach? Sprawdzamy wyniki badań PSOR

Co wiemy o pszczołach? Sprawdzamy wyniki badań PSOR

Nasza wiedza o pszczołach wciąż często opiera się na powtarzanych mitach. Tak wynika z badań, jakie przeprowadził PSOR.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin przeprowadziło ankietę dotyczącą wiedzy Polaków na temat pszczół. Co wiemy o pszczołach? Sprawdźmy to. 

Co wiemy o pszczołach? Mało, bardzo mało…

Pierwsza z konkluzji, jakie wynikają z badania, to fakt, że wielu Polaków nie ma w zasadzie pojęcia o pszczołach. Swoją wiedzę, niestety, opieramy często na mitach. Jak się okazuje, tylko co czwarta osoba w naszym kraju wie, że w okresie wiosny i lata w ulu żyje od 30 do 70 tys pszczół. Co ciekawe aż 77% ankietowanych twierdzi, że pszczół w naszym kraju jest za mało. Ponad 70% z kolei uważa, że owady te masowo giną. Tymczasem ani pierwsze ani też drugie twierdzenie nie jest zgodne z prawdą.

Jak zaznacza PSOR jedynie około 0,5% upadków pszczelich rodzin w ciągu roku wiąże się z niewłaściwym stosowaniem środków ochrony roślin.

Wirusy największym problemem

I teraz najważniejsze. Jak zwykle większość obwinia za rzekomo małą liczebność pszczół kogóż by innego – oczywiście rolników. Aż 75% ankietowanych uważa, że pszczoły giną wskutek niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin. A tymczasem to właśnie nam, rolnikom, zależy przecież na dużej liczebności pszczół. Ponadto w znacznej większości stosujemy środki ochrony roślin zgodnie z najlepszymi praktykami. Podkreśla to PSOR, który zauważa, że prawda w tym względzie jest dla wielu Polaków zaskakująca. Otóż największym problemem wskutek którego giną pszczoły są wirusy oraz pasożyty. Jak zaznacza PSOR jedynie około 0,5% upadków pszczelich rodzin w ciągu roku wiąże się z niewłaściwym stosowaniem środków ochrony roślin.

Nowe biogazownie i sieci gazowe już wkrótce w Polsce?

KOWR wesprze rynek biogazu i OZE, wyprodukowany w Polsce materiał siewny oraz selekcjonowanie najlepszych ras hodowlanych. Sprawdź, kiedy i

16 lutego 2018

FERMA 2018 – nie lada gratka dla hodowców, trwa!

Trwają międzynarodowe targi FERMA 2018 - specjalistyczna impreza dla hodowców bydła, świń i drobiu. Na miejscu odbędą się debaty i konferencje merytoryczne

17 lutego 2018

IV Kongres Rolnictwa RP – ASF i prawo łowieckie

Rolnicy dyskutowali o gorących problemach polskiej wsi: walce z ASF, potrzebie zmiany prawa łowieckiego i wielu innych ważnych dla polskiej

19 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij