Punkty w ramach restrukturyzacji – jak je zdobyć?

Za niecałe dwa tygodnie zakończy się nabór wniosków w ramach poddziałania ,,Restrukturyzacja małych gospodarstw”. Aby otrzymać premię w wysokości 60 tys. zł należy uzbierać punkty w ramach restrukturyzacji, które decydują o kolejności przysługiwania pomocy.

Restrukturyzacja małych gospodarstw to program, który jak sama nazwa wskazuje skierowano do małych gospodarstw. Wielkość ekonomiczna tych gospodarstw nie może przekraczać 13 tys. euro. Są to podstawowe informacje o tym naborze, dlatego sprawdźmy szczegółowo jakie warunki obowiązują w tym programie i jak zdobyć punkty w ramach restrukturyzacji.

Restrukturyzacja małych gospodarstw – najważniejsze warunki i wymogi

Zanim przejdziemy do ilości punktów, które są wymagane warto przypomnieć najważniejsze warunki i wymogi, które należy spełnić realizując ten program. Po pierwsze o premię na restrukturyzację małych gospodarstw może ubiegać się rolnik, który podlega ubezpieczeniu w KRUS, jak i w ZUS.

Ponadto, z tej dotacji może skorzystać osoba która jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą lub pracuje na etacie. Jednym z warunków, które należy spełnić jest wysokość przychodów z działalności rolniczej, które muszą stanowić co najmniej 25 proc. wszystkich przychodów.

Jednak nie tylko warunki i wymogi decydują o tym czy premia rzeczywiście trafi do naszego gospodarstwa. Równie ważne są punkty, które przyznaje się w ramach restrukturyzacji.

Punkty w ramach restrukturyzacji – za co najwięcej?

Najwięcej punktów (od 1 do 10 pkt) rolnik może otrzymać za wpływ na realizację celów przekrojowych. Mogą one dotyczyć np. ochrony klimatu i środowiska. Nieco mniej punktów można zdobyć za kompleksowość biznesplanu (0,25 do 7 pkt), a także za docelową wielkość ekonomiczną gospodarstwa, która może wynosić:

  • powyżej 20 tys. euro – 5 pkt,
  • 16-20 tys. euro – 4 pkt,
  • 12- 16 tys. euro – 2 pkt.

Punkty w ramach restrukturyzacji można także otrzymać za rodzaj planowanej produkcji (1 do 3 pkt), oraz za zmianę kierunku produkcji (2 pkt).

Punktacji podlega również fakt posiadania ubezpieczenia społecznego rolników w pełnym zakresie jako rolnik lub małżonek, a także nie prowadzenie działalności gospodarczej nieprzerwanie od roku. W obydwóch przypadkach rolnik może uzyskać 2 punkty. Najmniej punktów można za to otrzymać za wiek rolnika poniżej 40 lat (1pkt).

Na koniec warto dodać, że premie na restrukturyzację małych gospodarstw przyznaje się jeżeli rolnik uzbierał minimum 7 punktów.

Czytaj również: Restrukturyzacja małych gospodarstw nabór 2021 – wymagane dokumenty

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 17

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *