Regulacja wzrostu zbóż, a warunki pogodowe
Regulacja wzrostu zbóż to niewątpliwie jeden z najważniejszych zabiegów wiosennych. Spory problem stanowi wybór terminu i liczby zabiegów, szczególnie w przypadku zmiennych warunków atmosferycznych. Dowiedz się jak skutecznie wykonać ten zabieg!
Zabieg regulacji wzrostu zbóż ma za zadanie ograniczenie zjawiska wylegania, które nie tylko może przyczynić się do spadku plonu, ale także obniżyć parametry jakościowe ziarna. Odpowiedni wybór regulatora wzrostu oraz terminu zabiegu pozwoli skutecznie zredukować ryzyko wylegania przez cały okres wegetacji zbóż. Medax® Max to skuteczne rozwiązanie od firmy BASF Polska, które sprawdzi się niezależnie od warunków atmosferycznych!
Spis treści
Regulacja wzrostu zbóż – krok po kroku
Zanim zdecydujemy się na wykonanie zabiegu regulacji zbóż należy określić fazę rozwojową, w której będą się one znajdować. Dopiero na jej podstawie można prawidłowo wyznaczyć termin zabiegu. Odpowiednim terminem do wykonania pierwszego zabiegu regulacji wzrostu jest faza pierwszego kolanka BBCH 31. Podczas lustracji roślin powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kolanko. Powinno się ono znajdować co najmniej 1 cm ponad węzłem krzewienia. Jest to idealny moment na wykonanie zabiegu.
Prawidłowo wykonany zabieg regulacji wzrostu, w tej fazie zapewni wzmocnienie, pogrubienie oraz skrócenie źdźbła. Zapewni także roślinom silnie rozwinięty system korzeniowy. Następnym krokami są obliczenie obsady roślin, zaplanowanie nawożenia azotowego, sprawdzenie parametrów wysianej odmiany zboża. Na podstawie tych danych możemy ocenić ryzyko wylegania roślin, co pozwoli nam na precyzyjne wyznaczenie liczby zabiegów regulacji wzrostu.
Regulacja wzrostu wiosną w trudnych warunkach
Często wiosną warunki atmosferyczne nie sprzyjają zabiegowi regulacji wzrostu. Zbyt niska temperatura oraz brak promieni słonecznych połączone z częstymi opadami deszczu mogą znacząco wpłynąć na skuteczność zabiegu. Na szczęście na rynku jest dostępny Medax® Max od firmy BASF Polska, który sprawdzi się niezależnie od panujących warunków.
Zalety regulatora wzrostu Medax® Max:
- skuteczność w szerokim zakresie temperatur podczas zabiegu
- nie wymaga intensywnego promieniowania UV
- odporność na zmywanie
Medax® Max działa już w temperaturze od 5 0C ze względu na unikalną kombinację dwóch substancji czynnych – proheksadionu wapnia oraz trineksapaku etylu. Substancje te są aktywowane i skutecznie działają nawet przy tak niskich temperaturach powietrza. Zabieg podczas pochmurnej pogody również nie obniży jego skuteczności, ze względu na zwartość proheksadionu wapnia, który nie wymaga do pełni działania promieniowania słonecznego.
Medax® Max dzięki swojej formulacji szybko wnika w roślinę, a opad deszczu nawet godzinę po zabiegu nie ma wpływu na jego działanie.
Elastyczna dawka w zależności od gatunku
Medax® Max w zależności od gatunku zboża można stosować, w dawkach pojedynczych lub dzielonych. W zbożach ozimych może być stosowany dwukrotnie od fazy BBCH 29 (koniec krzewienia) i w odróżnieniu od innych preparatów dostępnych na rynku, aż do fazy BBCH 49 ( widoczne pierwsze ości). Odpowiednią pierwszą dawką dla pszenicy oraz pszenżyta ozimego, w fazie BBCH 29-32 jest 0,4 kg/ha Medax® Max łącznie z 1 l/ha CCC.
W przypadku żyta ozimego zalecana dawka to 0,5-0,75 kg/ha + 1 l/ha CCC. Jednokrotne stosowanie Medax® Max jest zalecane w przypadku uprawy zbóż jarych od fazy końca krzewienia BBCH 29, aż do fazy w pełni rozwiniętego liścia flagowego BBCH 39. Medax® Max można bez obaw łączyć z fungicydami firmy BASF Polska, co pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz zredukowanie zabiegów wiosennych.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.