Rekompensaty za ptasią grypę 2021- jakie wsparcie dla hodowców?

Kolejna epidemia staje się coraz bardziej groźna. Mowa oczywiście o ptasiej grypie, która zbiera coraz większe żniwo na terenie całego kraju. Hodowcy liczą straty i mają nadzieję na otrzymanie pomocy ze strony państwa. Sprawdźmy więc jakie rekompensaty za ptasią grypę 2021 mogą otrzymać. 

Coraz częściej nowe ogniska ptasiej grypy pojawiają się nie tylko na dużych fermach, ale także w małych gospodarstwach. Dalsze rozprzestrzenianie się wirusa może doprowadzić do olbrzymich strat, a także do zmniejszenia produkcji drobiu i jaj. W konsekwencji odbije się to na wyższych cenach produktów na sklepowych półkach. Na powyższe skutki zwrócił uwagę poseł Waldemar Sługocki (KO), który skierował do ministra kilka pytań w tej sprawie.

Przeczytaj również: Odszkodowania za ptasią grypę – komu przysługują?

Rekompensaty za ptasią grypę 2021 przyznawane na podstawie decyzji

Polska należy do największych producentów drobiu w UE, dlatego straty spowodowane przez ptasią grypę mogą okazać się ogromne. Choroba ta powoduje nie tylko olbrzymie problemy w rolnictwie, ale również przyczynia się do ograniczeń w handlu międzynarodowym. Z uwagi na to, poseł Waldemar Sługocki skierował do ministra rolnictwa pytania, wśród których jedno brzmiało następująco:

Jakie kroki planuje podjąć kierowany przez Pana Ministra resort w celu pomocy rolnikom i przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty w związku z występowaniem w Polsce ognisk ptasiej grypy?

Odpowiedź na to pytanie udzielił wiceminister resortu rolnictwa – Szymon Giżyński. W odpowiedzi do interpelacji podał, że poszkodowanym hodowcom drobiu przyznaje się rekompensaty za ptasią grypę przysługujące za zwierzęta zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej. Wysokość odszkodowania w tym przypadku jest równa wartości rynkowej utraconego zwierzęcia. Wysokość rekompensaty za ptasią grypę ustala zespół w skład którego wchodzi dwóch rzeczoznawców i powiatowy lekarz weterynarii.

Rekompensaty za ptasią grypę 2021 przyznaje się więc na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez powiatowego lekarza weterynarii o przyznaniu odszkodowania.

Odszkodowania za ptasią grypę – jakie środki?

Pytanie skierowane do ministra rolnictwa dotyczyło także udzielenia pomocy rolnikom poszkodowanym przez ptasią grypę w Polsce. W odpowiedzi na interpelację wiceminister Giżyński podaje, że wojewodowie dysponują kwotą ponad 26 mln zł przeznaczoną na zwalczanie chorób zakaźnych u zwierząt. Dodatkowe środki (ponad 432 mln zł) znajdują się jeszcze w rezerwie budżetowej.

Widząc jednak rosnącą skalę strat ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy te sumy okażą się wystarczające.

Pełna treść interpelacji poselskiej dostępna jest pod podanym linkiem – Interpelacja nr 23091

Czytaj również: Ptasia grypa w Polsce 2021 – AGROunia przedstawia swoje żądania

Źródło: Sejm RP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.9 / 5. Liczba głosów 10

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Wojciech pisze:

    To jaka rekompensata należy się hodowcy jak miał zdrowe Brojlery pełnowartościowe a znalazł się w strefie zapowietrzonej nie ze swojej winy bo zachował zasady bioasekuracji I sprzedawałem te ptaki o 1zł na kg taniej niż cena wolnorynkowa ? Bo ubojnie nie chcą odbierać w takiej sytuacji ptaków w normalnej cenie. A trzeba zachować dobrostan i oddać takie ptaki do uboju w określonym terminie ? Może niech Pan Minister udzieli odpowiedzi…. niestety żadnej nie ma rekompensaty więc po co ta gadka ze każdy hodowca dostanie wsparcie

  2. Avatar Stanislaw pisze:

    Brak jakiegokolwiek wsparcia dla hodowców sprzedających drób ze stref po obniżonych cenach. Mimo że fermy te nie miały u siebie choroby i zachowały bioasekurację. Ponoszą straty bo ktoś inny tej bioasekuracji nie dopełnił- miał grypę u siebie tylko ze ten co miał grype otrzyma zwrot pieniędzy z budżetu państwa . A ten co miał zdrowe kury nie…Brak pomocy za przestoje ferm…