Rekompensaty za ptasią grypę: 30 mln zł dla drobiarzy!

Rząd przeznaczy 30 mln zł dla hodowców drobiu poszkodowanych przez ptasią grypę. Składanie wniosków rozpocznie się już 1 lutego i potrwa cały miesiąc! Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać „rekompensaty za ptasią grypę”?

Program skierowany jest do tych hodowców, którzy znaleźli się w strefie z ograniczeniami, czyli tam, gdzie jest zakaz przemieszczania drobiu (sprzedaży) oraz ograniczenia w zakresie prowadzenia hodowli. Rozporządzenie przewiduje pomoc dla drobiarzy, którzy poniosą straty, a w ich gospodarstwach nie została podjęta decyzja o wybiciu drobiu.

Czyli hodowcy ci nie mogą skorzystać z odszkodowania za przymusowy ubój. Ale jednocześnie ponoszą straty w związku z dodatkowymi kosztami prowadzenia hodowli, ze zbyciem zwierząt i potem z przywróceniem hodowli w gospodarstwach – tłumaczył w Sejmie Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.

rekompensaty za ptasią grypę

Rząd planuje wypłacić rekompensaty za ptasią grypę, które będą wynosić:
– 25 zł/szt. w przypadku indyków i strusi;
– 15 zł/szt. w przypadku kur, kaczek i gęsi;
– 4 zł/szt. w przypadku pozostałych gatunków drobiu.

Nie ma ograniczenia co do liczby drobiu, do której hodowcy mogą starać się o rekompensaty za ptasią grypę. Zdaniem rządu 30 mln zł powinno wystarczyć dla wszystkich!

Z pomocy będą wyłączone gospodarstwa, w których stwierdzono ognisko, a drób wybito.

Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa

Pomoc będzie udzielana na wniosek producenta drobiu złożony od 1 do 28 lutego! Do wniosku trzeba będzie dołączyć dokumentację określającą wielkość stada.

Z pomocy będą wyłączone gospodarstwa, w których stwierdzono ognisko, a drób wybito, oraz fermy ze strefy zapowietrzonej, gdzie również nakazano wybicie zwierząt – podkreślał wiceminister Bogucki. Jego zdaniem tylko forma ryczałtu zabezpieczy przed ryzykiem udzielenia pomocy przekraczającej utracony dochód. 

Wartość programu pomocy rząd określił na 30 mln zł. Teoretycznie minister rolnictwa mógł złożyć wniosek o jego współfinansowanie w wysokości 50% do Unii Europejskiej. Ale zdecydowano, że będzie to zbyt długotrwałe.

Zdecydowaliśmy się na wypłatę rekompensat z własnych środków krajowych w szybkim trybie. Ale dotychczasowa praktyka ubiegania się o pomoc np. na zwalczanie ASF pokazuje, że trwa to kilka miesięcy. Francja czekała nawet 7 miesięcy. Uznaliśmy, że nie mamy tyle czasu i nie możemy czekać! – tłumaczył Jacek Bogucki. Zdaniem wiceministra, jeżeli zapotrzebowanie rolników na pomoc będzie większe niż określona wstępnie kwota, to zostanie ona zwiększona.

rekompensaty za ptasią grypę

Pomoc dla drobiarzy poszkodowanych przez ptasią grypę będzie udzielana na wniosek producenta drobiu złożony od 1 do 28 lutego! Do wniosku trzeba będzie dołączyć dokumentację określającą wielkość stada.

fot. Fotolia

Rozporządzenie zostało już skierowane do podpisu przez Premier Beatę Szydło. Wnioski zainteresowani będą mogli składać od środy w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dodajmy na koniec, że w kraju do tej pory zanotowano 35 ognisk ptasiej grypy! Zdaniem rządu rozwój choroby, dzięki skutecznej współpracy służb weterynaryjnych z rolnikami, jest bardzo ograniczony. Zwłaszcza na tle sytuacji w innych krajach Unii Europejskiej.

 

Powiązane: Nadzwyczajna finansowa pomoc dla rolników z obszaru ASF!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *