Co robić z łętami ziemniaków?
fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/662492-ziemniaki/

Prawie każdy z rolników uprawia ziemniaki przynajmniej na własne potrzeby. Dlatego prawie każdy ma ten sam problem, choć w różnej skali: co zrobić z łętami ziemniaków?

To nie był łatwy rok w uprawie ziemniaków. Choć z powodu dostatku wody plony są znakomite, to jednak mogłyby być jeszcze lepsze, bo w wielu miejscach spore straty spowodowała zaraza ziemniaczana. W wielu miejscach zarazą porażone były także łęty. Co więc teraz z rzeczonymi łętami zrobić?

Kiedyś tradycyjnie łęty ziemniaczane się paliło – mówi Tadeusz Pawlak, plantator ziemniaków z Wielkopolski. – Moi rodzice grabili łęty i palili je, właśnie po to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób ziemniaków w następnym roku. Przy małej uprawie ziemniaków można tak zrobić, ale przy dużej nie da rady.

Co więc należy zrobić z łętami od ziemniaków?

O to zapytaliśmy dr Piotra Kamińskiego, kierownika uprawy w Hodowli Ziemniaka Zamarte – Grupa IHAR.

Najprostszą metodą jest przyoranie łętów. Wielu dużych plantatorów właśnie tak postępuje.

dr Piotr Kamiński, kierownik uprawy w Hodowli Ziemniaka Zamarte – Grupa IHAR

Rzeczywiście, przy małym areale można łęty ziemniaków zgrabić i spalić – mówi dr Piotr Kamiński. – Na dużych, kilkudziesięciohektarowych plantacjach jest to niewykonalne. Są na to inne sposoby.

Utylizacja łęty

Jak się okazuje, są specjalne preparaty chemiczne, którymi można zutylizować łęty. Ale najczęściej metoda jest inna.

Najprostszą metodą jest przyoranie łętów – wyjaśnia dr Kamiński. – Wielu dużych plantatorów właśnie tak postępuje.

Jednak i mniejsi producenci ziemniaków także chętnie przyorują łęty.

Robię tak, bo wiem, że łęty mają w sobie liczne składniki pokarmowe: azot, fosfor i potas – mówi Konrad Walczak, rolnik z woj. łódzkiego. Nawozy są drogie, więc warto wykorzystać to, co jest w roślinach.

Zabiegi odchwaszczające w zbożach – nie zwlekaj!

Poprawkowe zabiegi odchwaszczające są niezbędne, zwłaszcza że jesienią przeprowadzano je często w skrajnie suchych warunkach.

15 marca 2019

Rzepak ozimy i sytuacja na starcie wegetacji [WIDEO]

Pogoda sprzyja, a rzepaki ozime intensywnie się rozwijają. Sprawdź jaka jest aktualna sytuacja w ich uprawie i przygotuj się do zabiegów!

9 marca 2019

Jakie ceny ziemniaków w Europie?

Bardzo niskie zbiory oraz rosnące zapotrzebowanie przemysłu ziemniaczanego na surowiec. Jak wpłynie to na ceny ziemniaków?

8 marca 2019