Start nowej ery w rolnictwie w Kamieniu Śląskim!
Pierwszy dzień konferencji Rolnictwo 4.0. Start nowej ery organizowanej jak co roku w Kamieniu Śląskim przez firmę Agrocom we współpracy z 365 FarmNet oraz Claas już za nami!
We wtorek 28.01.19 roku odbyło się aż 24 wykłady poświęcone rolnictwu precyzyjnemu. Prezentacje poruszały nie tylko zagadnienia związane z innowacjami oraz najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, ale także wyzwania przed jakim stoi rolnictwo. Nie zabrakło również tematów związanych ze zmianami klimatu czy nawożeniem!
Spis treści
Big Data oraz DataConnect i nie tylko
Pierwsza część wykładów została poświęcona w dużej mierze najnowszym technologiom i rozwiązaniom przydatnym dla rolnictwa precyzyjnego. Podczas prezentacji został poruszony temat cyfryzacji rolnictwa i Big Data. Czym jest Big Data? Na to pytanie odpowiedział podczas wystąpienia dr hab inż. Jacek Reiner z Politechniki Wrocławskiej. – Big Data są niczym innym jak ekstremalnie dużymi bazami danych, które zawierają bogate zasoby informacji z których tylko część jest przydatna. Ważnym krokiem w cyfryzacji rolnictwa jest big data analysis. Polega ona na poszukiwaniu określonych wzorów i korelacji, które pozwalają wyjaśniać zjawiska do tej pory trudne do zinterpretowania.
Następnie Frank Drexler, z CLAAS E-Systems, Niemcy opowiedział o nowym projekcie wymiany danych Data Connect. Do projektu opracowanego przez Claas, John Deere oraz 365 FarmNet dołączył CHN Industrial. Najnowsze rozwiązanie ma połączyć systemy telemetryczne 5 czołowych producentów maszyn rolniczych w jedną wspólną chmurę danych. – Data Connect to projekt, który po raz pierwszy umożliwia wymianę informacji zebranych przez maszyny różnych marek. Jest to dużą zaletą dla rolników, którzy posiadają mieszaną flotę maszyn. – mówił Frank Drexler.
Rolnictwo 4.0 i zmiany klimatu
Podczas wykładów nie zabrakło także tematów uprawowych oraz wpływu zmian klimatu na rolnictwo. Na temat wpływu wysokich temperatur i suszy oraz zmian klimatu na uprawę pszenicy wypowiedział się prof. Malcolm J. Hawkesford, z Instytutu badawczego Rothamsted Research, z Wielkiej Brytanii. – Klimat się zmienia i każdy się z tym zgodzi. Odnotowujemy wzrost ekstremalnych zjawisk pogodowych. Dwutlenek węgla powoduje stały wzrost temperatur. Przy założeniu najprostszego modelu w badaniach wpływ temperatury powoduje obniżenie plonowania. Jednak według przeprowadzonych badan sam wzrost CO2 mógłby ograniczyć negatywny skutek wzrostu temperatury i tym samym pozytywnie wpłynąć na plon zbóż. Prelegent podkreślił, że bardzo ważna będzie hodowla w kierunku doboru odpowiednich odmian, które nadążą za zmianami klimatycznymi. Niezbędne jest także pozyskiwanie odmian odpornych na suszę.
Obszerniejsza relacja z wydarzenia „Rolnictwo 4.0. Start nowej ery” w kolejnych dniach.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!