Rolniku, czy wiesz, jak rozmawiać ze skarbówką?

Jak założyć własne mikroprzedsiębiorstwo, prowadzić sprzedaż bezpośrednią oraz rozmawiać załatwić sprawy związane z gospodarstwem w KRUS i innych urzędach – podpowiada aktualizowany poradnik wydawany przez UM w Opolu.

„Poradnik dla producentów rolnych prowadzących dostawy bezpośrednie, sprzedaż bezpośrednią, działalność marginalną, lokalną i ograniczoną, gospodarstwa agroturystyczne oraz oferujących produkty tradycyjne” – tak dokładnie nazywa się bezpłatny podręcznik dostępny w formie papierowej oraz elektronicznej na stronie UM w Opolu. Po raz pierwszy wydany został w 2014 r. i od tej pory jest cyklicznie aktualizowany.

rozmawiać

Okładka aktualnej wersji poradnika. fot. UM Opole

– Wśród rolników narosło wiele mitów. Mówi się, że wymagania sanitarne i weterynaryjne są nie do spełnienia. Że prowadzenie własnej firmy jest zbyt trudne. My pokazujemy, że wcale nie musi tak być – mówi Mariola Szachowicz, zastępca dyr. Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWO. Podręcznik powstał dzięki współpracy UM z m.in. inspekcją weterynaryjną, sanepidem, KRUS i urzędem skarbowym. Po raz pierwszy więc zebrano całą wiedzę w jednym dokumencie. Choć stworzony został przez pracowników placówek z Opolszczyzny porady w nim zawarte aktualne są dla mieszkańców wszystkich regionów.

– Jego plusem jest z pewnością fakt, że był konsultowany z naszymi producentami rolnymi, dzięki czemu nie dość, że zawiera konkretne przykłady rozwiązania danych problemów, to jeszcze napisany jest prostym, dalekim od urzędniczego językiem – dodaje Mariola Szachowicz. Przydać się może nie tylko rolnikom już prowadzącym działalność gospodarczą, ale i tym dopiero wchodzącym na rynek. Zawiera m.in. porady, jak się zachować i rozmawiać w przypadku inspekcji weterynaryjnej. Z uwagi na zmieniające się ostatnio przepisy, na stronie internetowej UM, obok samego podręcznika znajdują się jego bieżące aktualizacje.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *