Rynek drobiu i jaj 2022. Mięsa i jaj nie zabraknie, a ceny wzrosną?

Rynek drobiu i jaj 2022 podobnie jak inne branże mocno odczuły ostatnie podwyżki cen nawozów, a także pasz. Dla konsumentów oznacza to jedno – wyższe ceny drobiu i jaj. Oprócz tego, w ostatnim czasie obserwuje się zwiększony popyt na te produkty zarówno na rynkach zagranicznych, jak i w Polsce. Czy mięsa i jaj rzeczywiście nie zabraknie? Czy ceny drobiu i jaj jeszcze wzrosną przez zawirowania na rynkach? Sprawdźmy!

Rynek drobiu i jaj 2022 boryka się z rosnącymi cenami środków do produkcji rolnej, a także odczuwa skutki wciąż napiętej sytuacji na Wschodzie. Z powodu tych czynników ma miejsce zwiększony popyt na jaja konsumpcyjne, a także na drób. Czy z powodu obserwowanych podwyżek i zwiększonego popytu ceny drobiu i jaj lawinowo wzrosną?

Rynek drobiu i jaj 2022 w dobie rosnących kosztów produkcji

Gwałtownie rosnące ceny drobiu, a konkretnie kurczaków rzeźnych, jak również jaj spożywczych obserwuje się od kilku tygodni. Przypomniała o tym Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz która przypuszcza że w najbliższych tygodniach nastąpi dalsza presja z powodu kilku czynników.

Jednym z czynników niewątpliwie jest trwający konflikt zbrojny na linii Rosja-Ukraina. Przypomnijmy, że oba kraje stanowią zaplecze rolne dla Europy, jak i Afryki Północnej.

Jak informuje portal Newseria Biznes rynek drobiu i jaj 2022 poszukuje obecnie alternatywnych rozwiązań i nowych dostawców, aby zastąpić dostawy z Rosji i Ukrainy.

Rynek drobiu w Polsce a ceny pasz

Dyrektor KIPDiP poinformowała, że takim dostawcom jest np. Polska. W tej sytuacji większość zbóż trafia poza granice naszego kraju. Co z kolei przyczynia się do zmniejszenia podaży na rynku wewnętrznym wpływając przy tym na rosnące ceny zbóż. W konsekwencji powoduje to, że rosną także ceny pasz, które stanowią 60-70 proc. kosztów w zależności od struktury danego producenta.

Ceny drobiu i jaj 2022 – prognozy

Biorąc pod uwagę przedstawione czynniki Katarzyna Gawrońska prognozuje, że zarówno jaj, jak i mięsa nie zabraknie przez zwiększony popyt. Niemniej jednak, rynek drobiu i jaj 2022 musi przygotować się na kolejne podwyżki:

Sądzę, że na polskim rynku nie zabraknie produktów związanych z drobiarstwem, natomiast z pewnością presja związana z popytem zagranicznym, wyższe ceny płacone przez kontrahentów zagranicznych, pozostałe koszty produkcji i cała bardzo skomplikowana sytuacja ekonomiczna na świecie spowodują, że te produkty z pewnością będą droższe.

Czytaj również: Produkcja nawozów w Polsce i ich dystrybucja pod lupą NIK?

Źródło: Newseria Biznes; KIPDiP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *