Produkcja nawozów w Polsce i ich dystrybucja pod lupą NIK?

Produkcja nawozów w Polsce, a także ich dystrybucja stanie się wkrótce przedmiotem kontroli Najwyższej Izby Kontroli? Na rynku nawozów od dłuższego czasu dzieje się więcej złego, niż dobrego. Problemem są nie tylko wysokie ceny nawozów, ale także braki w ich dostępności. Czy śledztwo przeprowadzone przez NIK pozwoli ustalić kto rzeczywiście zarabia na cenach nawozów i dlaczego ich brakuje na rynku? 

Rolnicy od dłuższego czasu informują, że dystrybutorzy sprzedają im nawozy z datą produkcji z 2021 r., kiedy to ceny nawozów były znacznie niższe. Na ten fakt zwrócili uwagę także posłowie PSL, którzy na podstawie rozmów z rolnikami zdecydowali podjąć interwencję w tej sprawie. Ich zdaniem produkcja i dystrybucja nawozów w Polsce powinna być sprawdzona przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Produkcja i dystrybucja nawozów w Polsce na celowniku NIK?

Ludowcy przekonują, że odbyli znaczną ilość spotkań z rolnikami podczas których producenci zwracali uwagę na wysokie ceny nawozów. Jak mówili gospodarze otrzymywali nawozy z datą produkcji z 2021 r., kiedy to ceny na rynku nawozów były niższe.

Posłowie PSL skierowali wniosek do NIK o przeprowadzenie gruntownej kontroli w zakładach produkujących nawozy azotowe, a także w podmiotach które zajmują się ich dystrybucją. Jak mówią, chcą sprawdzić czy produkcja i dystrybucja nawozów w Polsce odbywa się bez nieprawidłowości. Ponadto, posłowie PSL chcą aby zbadano politykę rządu prowadzoną w tym zakresie.


Sprawdź również: Ceny nawozów 2022 i prognozy. Dowiedz się więcej!


Rynek nawozów w Polsce – wysokie ceny nawozów

PSL chce sprawdzić, jak prowadzona jest produkcja i dystrybucja nawozów w Polsce w czasie zawirowań na rynku nawozów. Jak zauważają posłowie PSL jest to konieczne, ponieważ liderzy rynku nawozów w Polsce pomimo kryzysu odnotowują pokaźne zyski.

Według posła PSL Jarosława Rzepy należy sprawdzić jak odbywa się produkcja nawozów w Polsce w dobie kryzysu. A następnie zadać pytanie: czy państwo polskie dba o prawa konsumenta dla swoich obywateli?

Rolnicy uważają, że ktoś ich okrada na tak wysokich cenach nawozów. Pytamy: kto na tym zarabia? Kto je przetrzymywał przez ponad pół roku? Kto nadmiernie gromadził je na zapas? Rolnicy zadają dziś takie pytania i chcą to wiedzieć.

Czytaj również: Rodzinne gospodarstwa hodowlane wkrótce zapłacą wysoką cenę?

Źródło: PSL

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 23

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Jerzy pisze:

    Hahahaha Dobre. Sami siebie na pewno dobrze skontrolują.

  2. Realista pisze:

    PiS okrada rolników aż furczy. Ceny nawozu chyba z kosmosu mają. To kara za te strajki rolników co były wczesniej. Nawozy sprzedawane są zagranice a nam muwi się że nie ma na zakładach że kryzys itd… i cena w górę. do mega kryzysu to PiS niedługo doprowadzi.