Rzepak ozimy – jaka forma azotu będzie najlepsza wiosną?
Wybór odpowiedniej formy azotu szczególnie w pierwszej dawce startowej zależy od wielu czynników. Przeczytaj i dowiedz się jaką formę azotu wybrać, aby zapewnić rzepakowi ozimemu bezpieczny start wiosną!
Przy wyborze nawozu azotowego do wiosennego nawożenia rzepaku ozimego należy mieć na uwadze formę jaka jest zawarta w produkcie. Należy pamiętać, że wszystkie z dostępnych na rynku form charakteryzują się odrębnymi właściwościami oraz działaniem. Sprawdź jaki nawóz najlepiej się sprawdzi w startowej dawce dla rzepaku ozimego!
Spis treści
Trzy formy azotu
Wczesno wiosenne nawożenie rzepaku ozimego azotem wymaga sporej wiedzy i analizy wielu czynników. Błędy na tym etapie mogą wyrządzić nieodwracalne szkody, a co za tym idzie spadek plonu. Na rynku azot jest dostępny w trzech formach chemicznych:
- NO3– azotanowej (saletrzanej)
- NH4+ amonowej
- NH2+ amidowej
Każda z wyżej wymienionych form charakteryzuje się innym sposobem działania. Pierwsza z nich czyli forma saletrzana jest najszybciej pobierana przez rośliny. Dzięki temu umożliwia szybką regenerację osłabionych po zimie roślin oraz odbudowę rozety liściowej. Azot w formie amonowej jest nieco wolniej pobierany niż saletrzany, jednak nie ulega on tak szybkiemu wymywaniu i jest dłużej dostępny dla roślin.
Obydwie z tych form polecane są do startowego nawożenia rzepaku ozimego, szczególnie na plantacjach, które są w słabej kondycji po zimie. Ostania z form czyli amidowa również może być stosowana w uprawie rzepaku ozimego. Należy mieć jednak na uwadze, że powinna ona być stosowana z dużo większym wyprzedzeniem niż forma saletrzana i amonowa, gdyż jest najdłużej rozkładająca się formą azotu.
Właściwości formy amonowej
Każda z form azotu ma swoje właściwości i sposób działania. Amidowa forma azotu potrzebuje wilgoci aby mogła zostać w pełni wykorzystana przez rośliny. Dlatego najlepiej stosować ją na wilgotną glebę lub tuż przed spodziewanymi opadami deszczu. Należy pamiętać, że podczas okresowych niedoborów wody jej działanie jest wolniejsze. Zaletą tej formy azotu jest pobudzenie rozwoju systemu korzeniowego, a także ułatwienie pobierania fosforu.
Szczególnie polecana na plantacje dobrze rozwinięte przed zimą z dobrą obsadą bez większych strat roślin. Rzepak ozimy należy nią nawozić jak najwcześniej.
Saletrzana forma azotu
Saletrzana forma azotu jest najszybciej działającą formą. Niewątpliwą zaletą tej formy azotu jest pobudzenie roślin do intensywnego wzrostu, co związane jest z silnym oddziaływaniem na syntezę cytokinin i stymulację podziału komórek. Polecana jest szczególnie na plantacjach osłabionych po zimie, które wymagają szybkiej regeneracji.
Ułatwia ona pobieranie niezbędnych do prawidłowego rozwoju pierwiastków min. magnezu, wapnia, potasu oraz sodu. Jedną z wad formy saletrzanej jest łatwość jej wymywania przez wody gruntowe.
Zaksan® – dobry na start
Zaksan® to nawóz azotowy, który zawiera w swoim składzie dwie formy azotu – saletrzaną oraz amonową, w równych ilościach. Dzięki temu można nazwać ją nawozem uniwersalnym, który sprawdzi się w różnych warunkach pogodowych czy też terminach stosowania. Warto podkreślić, że saletrę amonową można stosować na wszystkich typach gleb. Saletra wzbogacana jest magnezem, czyli pierwiastkiem niezbędnym do wzrostu i rozwoju roślin. Magnez sprzyja budowie tkanek i przemianie materii.
Zaksan® – uniwersalny nawóz azotowy
Zaksan® to uniwersalny nawóz azotowy, który można stosować na wszystkich typach gleb
Zaksan® jest uniwersalnym nawozem azotowym, który można stosować w uprawie rzepaku ozimego i nie tylko. Przy stosowaniu pogłównym w celu uzyskania najlepszych efektów należy go rozsiewać na glebę wilgotną bądź tuż przed spodziewanymi opadami deszczu.
Skład Zaksan-u®:
- 32 % N (całkowity)
- 16 % N (amonowy)
- 16 % N (saletrzany)
Warto podkreślić, że ze względu na higroskopijność Zaksan® można mieszać z saletrzakami/Salmagiem® i siarczanem amonu pod warunkiem, że nawozy są suche.
Korzyści z zastosowania Zaksanu®
Zaksan® zawiera w takich samych ilościach dwie formy azotu. Amonowa forma azotu nie ulega wymywaniu z gleby oraz jest wolno pobierana przez rośliny. Wpływa to na dobre ukorzenienie rzepaku ozimego oraz wspomaga pobieranie fosforu oraz ogranicza nadmierne pobieranie potasu. Natomiast azot w formie saletrzanej działa szybko, przyspieszając wegetację roślin tuż po zastosowaniu nawozu. Oznacza to, że zastosowana wczesną wiosną przyspiesza regenerację roślin po zimowym osłabieniu.
Dodatkowo zawartość wspomnianych dwóch form – amonowej i saletrzanej w równych ilościach stanowi, że Zaksan®, w naszych warunkach klimatyczno-glebowych jest to najbardziej uniwersalny i efektywny nawóz azotowy.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!