Siew jęczmienia jarego bez stresu o pogodę

Jesień nie była łaskawa dla upraw ozimych. Rolnicy szukając alternatywy wybierają siew jęczmienia jarego, bo to jedna z najpewniejszych opcji pośród zbóż jarych.

Trudna jesień dla ozimin

Jesienna zmienna i niezbyt sprzyjająca aura dosyć mocno odbiła się na zbożach ozimych. Wielu rolników musiało zrezygnować z ich siewu oraz pomyśleć o alternatywie jaką mogą być zboża jare. Wiosną chętnie do obsiania niezagospodarowanych pól wybierany jest przez nich jęczmień jary, ze względu na swoje duże zdolności regeneracyjnie po wiosennych przymrozkach. Nie od dziś wiadomo, że jęczmieniowi nie straszne spadki temperatur, a w niekorzystnych dla niego warunkach wykazuje duże możliwości krzewienia oraz wytwarzania pędów.

Jęczmień wykazuje duże możliwości krzewienia i wytwarzania pędów

Jęczmień wykazuje duże możliwości krzewienia i wytwarzania pędów

Siew jęczmienia jarego – kiedy?

Siew jęczmienia jarego powinno przeprowadzić się możliwie jak najwcześniej kiedy wilgotność gleby pozwoli na jej uprawę. Optymalny termin im szybszy tym lepszy, ale widełki czasowe pozwalają na zasiewy nawet do połowy kwietnia (Suwalszczyzna). W innych rejonach naszego kraju wjazd w pole jest możliwy już od połowy marca. Siew jęczmienia jest mocno uzależniony od warunków pogodowych, które wiosną bywają różne.

Jęczmiona jare – bez zaprawiania ani rusz

siew jęczmienia

Zaprawiając nasiona jęczmienia chronimy je przed chorobami odnasiennymi: fuzariozą, głownią czy rizoktoniozą

Nie tylko jęczmień lecz wszystkie zboża jare mają krótki okres wegetacji. Oznacza to w praktyce, że wcale nie są mniej narażone na atak ze strony patogenów niż oziminy. Niezaprawione ziarno jest szczególnie wrażliwe na porażenie głownią pylącą czy śniecią cuchnącą, które mogą prowadzić nawet do 20 % strat przewidywanego plonu. Dlatego zaprawianie nasion przed siewem jest niezwykle ważnym zabiegiem. Ma to szczególne znaczenie gdy warunki panujące na polu nie pozwalają na wjazd w pole i wykonanie zabiegu T1.

Prognoza pogody na wiosnę – co przyniesie?

Systiva 333 FS zaczyna działać od momentu siewu chroniąc nasiona i młode rośliny przed porażeniem chorobami przez kilka miesięcy.

Byłoby rewelacyjnie gdyby ktokolwiek potrafił udzielić odpowiedzi na to pytanie. Niestety prawda jest taka, że tego co nam przyniesie wiosna nikt nie jest w stanie przewidzieć. Od lat rolnicy zmagają się z kapryśną wiosenną pogodą i drżą na samą myśl o niej. Jeśli uda się posiać jęczmień jary kolejną wątpliwą kwestią staje się zabieg T1, bez którego obejść się nie można szczególnie w przypadku plamistości siatkowej. A gdyby tak móc pominąć ten zabieg i spać spokojnie nie martwiąc się o pogodę i wjazd w pole? Istnieje rozwiązanie, które pozwala przenieść zabieg T1 na nasiona.

Więcej niż zaprawa

Sytiva 333 FS to pierwszy na rynku fungicyd bezopryskowy. Co to oznacza w praktyce i jakie niesie za sobą korzyści? Systiva 333 FS jest fungicydem w postaci płynnej, przeznaczonym do zaprawiania ziarna w zaprawiarkach przystosowanych do zapraw ciekłych i płynnych. Głównym jego zadaniem jest ochrona przed chorobami odnasiennymi i odglebowymi oraz chorobami liści, przy pominięciu zabiegu T1.

Główne zalety stosowania fungicydu bezopryskowego Systiva 333 FS

Systiva 333 FS – korzyści wynikające z jej zastosowania

  • ochrona liści już od momentu kiełkowania
  • więcej czasu na prace wiosenne
  • zdrowe i silne rośliny już od siewu
  • szansa na wysokie plony nawet w niekorzystnych warunkach

Krótko mówiąc dzięki zastosowaniu preparatu Systiva 333 FS rolnik może zupełnie zrezygnować z zabiegu T1 nie martwiąc się pogodą zyskując czas na inne prace w swoim gospodarstwie. Rośliny są chronione przed chorobami liśći: plamistością siatkowaną, mączniakiem prawdziwym oraz rynchosporiozą.  Dodatkowo Systiva  333 FS wzmacnia ochronę przeciwko chorobom odnasiennym i odglebowym takim jak fuzarioza, głownia czy rizoktonioza. 

Skuteczność Systiva 333 FS – z czego wynika?

siew jęczmienia

Efekt przedłużonego działanie bezopryskowego fungicydu Systiva 333 FS

Efekt zwalczania chorób po jej zastosowaniu jest długotrwały ze względu na zwartość Xemium. Jest to nowa substancja należąca do grupy karboksyamidów. Xemium to silne i długotrwałe działanie przeciwko wielu patogenom grzybowym. Doskonale rozprowadza się w roślinie dzięki czemu ma silne działanie zapobiegawcze oraz lecznicze.

Systiva: niedrogie rozwiązanie na każdą kieszeń

Zastosowanie fungicydu Systiva 333 FS pozwala na zredukowanie kosztów zabiegu o 10-15 %, w porównaniu do standardowego produktu rynkowego dedykowanego przez firmy konkurencyjne na zabieg T1. Jako standard przyjęto fungicyd na bazie mieszaniny dwóch substancji aktywnych: morfoliny oraz triazolu. Dodatkową zaletą jest pominięcie kosztów związanych z wykonaniem zabiegu fungicydowego (brak pracy opryskiwacza oraz wszystkich kosztów z nią związanych). Skorzysta nie tylko portfel ale także rośliny, eliminując zabieg T1, nie ugniatamy gleby oraz roślin na polu.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 17

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *