ŚOR: czy wiemy, jak dbać o bezpieczeństwo?

ŚOR: czy wiemy, jak dbać o bezpieczeństwo?

Bezpieczeństwo w pracy, szczególnie rolnika, jest podstawą. Mowa o nim nie tylko w przypadku maszyn, ale i zabiegów z ŚOR.

Okazuje się, że 70% rolników prawidłowo dba o bezpieczeństwo i właściwie gospodaruje opakowaniami po środkach ochrony roślin. Niewiele europejskich krajów może pochwalić się tak wydajnym systemem zbiórki. Jest aż tak dobrze?

Z badań z 2014 r. wynika, że 70% rolników prawidłowo dba o bezpieczeństwo i właściwie gospodaruje opakowaniami po środkach ochrony roślin.

Ostatnie dane na ten temat, choć zachęcające, pochodzą jednak z 2014 r. Liderami okazali się mieszkańcy województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Niestety nadal część rolników pozbywa się opakowań w nieodpowiedni sposób, dlatego PSOR w ramach działań edukacyjnych stara się dotrzeć do nich z informacją o właściwych i zgodnych z prawem zasadach gospodarowania opakowaniami. W Systemie Zbiórki Opakowań PSOR masa zbieranych opakowań rośnie, więc można powiedzieć, że rolnicy są coraz bardziej świadomi i coraz chętniej oddają swoje opakowania – mówi Joanna Gałązka z PSOR.

W Systemie Zbiórki Opakowań PSOR masa zbieranych opakowań rośnie, więc można powiedzieć, że rolnicy są coraz bardziej świadomi i coraz chętniej oddają swoje opakowania.

Joanna Gałązka z PSOR

Zdarza się, że mimo dobrej woli popełniamy błędy. Oddając opakowania, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy dany punkt jest zrzeszony w Systemie PSOR. Na karcie przekazania powinien być również umieszczony numer 15 01 10* właściwy dla pustych opakowań po ŚOR.

– Jeżeli oddajemy opakowania nieprofesjonalnej firmie, nie mamy pewności, co się dzieje z opakowaniami i surowcem pozyskanym z ich przetopienia. Jest ryzyko, że produkuje się z niego materiały, które mogą mieć np. kontakt z żywnością – ostrzega Joanna Gałązka.

Wielkimi krokami zbliża się czas, gdy w naszych gospodarstwach używać będziemy ŚOR, warto więc pamiętać o tych kilku zasadach obchodzenia się z pustymi opakowaniami. Na zdrowiu zyskają bowiem nie tylko nasze plony, ale i ludzie żyjący w ich pobliżu.

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Oziminy na start! Sprawdź, jaki nawóz będzie najlepszy!

Zboża zasilone siarką to większa zawartość białka i wyższy plon. Nie pomijaj tego składnika przy nawożeniu!

10 marca 2018

Jakie są współczesne wyzwania rolnictwa?

Jakie wyzwania współczesnego rolnictwa czekają na plantatorów, kiedy uprawy są dochodowe i jak zwiększyć ich dochodowość? Zaczynamy nasz nowy cykl.

19 marca 2018

Wiosenne zwalczanie chwastów w rzepaku

Paleta herbicydów do zabiegów w rzepaku jest skromna. Nie pomagają też ograniczone terminy ich stosowania. Zobacz, jak sobie z tym poradzić!

6 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij