Ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii dyskutowali w Warszawie. Jakie wnioski płyną ze spotkania ministrów?
Okazuje się, że w krajach Europy Środkowej problemy rolników są podobne. Rolnicy skarżą się na mechanizmy rynkowe dotyczące zbóż i cukru, które powodują, że opłacalność produkcji jest niepewna.
Dlatego też czeski zastępca ministra rolnictwa Jiří Šír zwrócił uwagę np. likwidacji kwot mlecznych, który wg niego powinien być nauczką przy podejmowaniu decyzji w sprawie rynku cukru.
Słowacja, podobnie jak Polska ma kłopoty z nadprodukcją zbóż.

W konkluzjach ze spotkania podkreślono także, że Wspólna Polityka Rolna powinna realizować cele traktatowe i zapewniać równe warunki konkurencji. (fot. MRiRW)
– Słowacja opowiada się za tym, aby cena interwencyjna na rynku zbóż odpowiadała rzeczywistym kosztom produkcji – mówiła Gabriela Matečná, minister rolnictwa Słowacji.
To właśnie rozmowie o najważniejszych problemach rolników w naszym kraju i krajach sąsiednich służyło środowe spotkanie ministrów. Jakie jeszcze mamy wspólne kłopoty?
– Bardzo istotne jest, aby ziemia rolna służyła aktywnym rolnikom – mówiła minister Gabriela Matečná. Wtórowała jej słoweńska sekretarz stanu Tanja Striša: – W kwestii sprzedaży ziemi rolnej powinniśmy być elastyczni, ale każde państwo powinno zapobiegać jej spekulacyjnym obrotem.
W konkluzjach ze spotkania podkreślono także, że Wspólna Polityka Rolna powinna realizować cele traktatowe i zapewniać równe warunki konkurencji.
– Dzięki zaangażowaniu wszystkich stron i ekspertów mogliśmy uzgodnić ważne dokumenty. To spotkanie pokazało, że jest nadzieja na przyszłość, że poszerzona Grupa Wyszehradzka będzie miała większy udział w podejmowanych na forum Unii Europejskiej decyzjach – podkreślił po zakończeniu rozmów Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Co więc udało się załatwić podczas spotkania w Warszawie?
Uczestnicy spotkania podpisali wspólną deklarację na rzecz silniejszego włączenia potencjału badawczego krajów Europy Środkowo-Wschodniej (UE–13) w realizację projektów w ramach Programu Horyzont 2020 w obszarze rolnictwa, w tym biogospodarki. Dlaczego jest to ważne?
– Bo kraje UE-13 uzyskały mniej niż 5% całkowitego budżetu wydatkowanego do tej pory w ramach Programu – czytamy w podpisanej deklaracji.
W konkluzjach ze spotkania podkreślono także, że Wspólna Polityka Rolna powinna realizować cele traktatowe i zapewniać równe warunki konkurencji. Ministrowie są także za dalszym upraszczaniem WPR, ale uważają, że niektóre propozycje Komisji Europejskiej wydają się jednak nie przynosić zmniejszenia obciążeń administracyjnych i uproszczenia.

Ministrowie są także za dalszym upraszczaniem WPR, ale uważają, że niektóre propozycje Komisji Europejskiej wydają się jednak nie przynosić zmniejszenia obciążeń administracyjnych i uproszczenia. (fot. MRiRW)
Jest też ukłon w stronę polskich hodowców trzody chlewnej borykających się z problemem ASF.
– Ministrowie uznają, że afrykański pomór świń (ASF) stanowi poważny problem dla unijnych rolników, w szczególności w Polsce oraz innych dotkniętych państwach, jak również zagrożenie dla całej Unii Europejskiej – czytamy w konkluzjach ze spotkania. – Doświadczenia z przeszłości wskazują, że walka z tą chorobą może być długotrwała i wymagać wielokierunkowych działań i znacznych nakładów finansowych.
Ministrowie także zachęcają Komisję Europejską do wzmocnienia dialogu z państwami dotkniętymi ASF spoza UE w celu zagwarantowania skutecznego zahamowania szerzenia się pomoru świń na ich terytorium.
– Przyjęliśmy wspólną deklarację i doszliśmy do wspólnych wniosków – podsumowuje spotkanie minister Krzysztof Jurgiel. – Wszyscy uważamy, że niezbędna jest analiza i ocena w zakresie obrotu ziemią rolną w Unii Europejskiej.
Teraz pozostaje jeszcze czekać, czy i jak Komisja Europejska rozważy wnioski ze środowego spotkania ministrów rolnictwa w Warszawie.
Dodaj komentarz