Sprzedaż gruszek bije rekordy. Holendrzy: nie każdy w tym roku zarobił

W tym roku sprzedaż gruszek odmiany Konferencja na holenderskim rynku osiągnęła rekordowe ceny. Czy wynik ten się utrzyma? 

Gwałtowny wzrost cen gruszek na holenderskim rynku notuje się od początku roku. Szczególnie wysokie wyniki osiągnęła odmiana Konferencja. Ci, którzy musieli „wypchnąć” towar na początku sezonu, z pewnością są niepocieszeni. Dlatego biorąc pod uwagę, co się dzieje na rynku gruszek, wiele nadziei wiążą z dobrze rokującym sezonem produkcyjnym 2023.

Sprzedaż gruszek w 2023 r. — kto stracił w tym sezonie?

Nie każdy doczekał tej dobrej koniunktury. Na początku sezonu ceny gruszek były znacznie niższe. Wynikało to z dużej podaży tych owoców na rynku europejskim. Mark Vernooij z firmy Urfruit (Niderlandy) wini za tę sytuację brak zorganizowania sprzedaży gruszek. Tymczasem Włosi mimo różnych problemów związanych z produkcją,  sprzedaż owoców mają bardzo dobrze zorganizowaną.

Jak długo potrwa sprzedaż gruszek?

Holenderski handlowiec przyznaje, że jakość tegorocznych gruszek jest bardzo dobra. Szczególnie dotyczy to ich smaku. Jego zdaniem podaż tych owoców jeszcze długo powinna się utrzymać.

Dobrze zapowiada się też ten sezon produkcyjny. Sady gruszowe kwitną obficie, jest więc nadzieja, że jeśli tylko pogoda pozwoli, zawiązanie będzie dobre. Jednak ze względu na dotychczasowy przebieg warunków atmosferycznych przewiduje się, że sezon ulegnie opóźnieniu.

Czy sprzedaż gruszek dalej będzie opłacalna?

Trudno przewidzieć, jak długo utrzyma się obecna tendencja cenowa. Z jednej strony istnieje obawa, że wysokie ceny ostatecznie zniechęcą klientów do dalszych zakupów. Istnieje bowiem ryzyko, że nie chcąc dalej płacić obecnych stawek za gruszki, zmienią swoje preferencje. A jest w czym wybierać. Niebawem na rynku pojawią się konkurencyjne produkty, takie jak owoce pestkowe i jagodowe.

Z drugiej strony Mark Vernooij wierzy jednak, że tegoroczne gruszki Konferencje obronią się doskonałym smakiem.

Źródło: FreshPlaza


Czytaj również: Ceny gruszek w kwietniu 2023 na krajowym rynku

Więcej informacji o uprawach znajdziesz tutaj: Drzewa owocowe

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *