Sprzedaż tuczników na rezerwy, nie tylko konserwy!

Sprzedaż tuczników ze stref ASF może się odbywać nie tylko na konserwy, ale również na mięso! Ma być łatwiej i z zyskiem dla rolnika. Nowe przepisy, które mają poprawić sytuację wielu hodowców już obowiązują – co warto o nich wiedzieć?

Nowe przepisy mają ułatwić sprzedaż tuczników z gospodarstw położonych na obszarach objętych zakazami, nakazami lub ograniczeniami w związku z wystąpieniem wirusa ASF. Zakupione od rolników świnie trafią do państwowych magazynów i zostaną przeznaczone głównie na rezerwy materiałowe. Żeby usprawnić skup, będzie on prowadzony z pominięciem prawa o zamówieniach publicznych.

Sprzedaż tuczników – ułatwienia

sprzedaż tuczników

fot. pixabay.com

Nowe przepisy ułatwiające sprzedaż tuczników ze stref ASF obowiązują od 9 października 2018 roku.

To duża zmiana i dobra wiadomość dla hodowców ze stref ASF. Jak dotąd, uproszczone procedury (bez konieczności stosowania trybu zamówień publicznych) dotyczyły wyłącznie produktów mięsnych, czyli konserw. Po wejściu w życie nowych przepisów, tuczniki ze stref ASF mogą być sprzedawane już nie tylko na konserwy, ale również na mięso – np. żeberka, schab czy łopatkę. Dotyczy to tylko zdrowych świń. Każda z nich, zanim trafi do masarni, musi zostać przebadana przez lekarza weterynarii.

Nowe przepisy pomogą hodowcom?

Nowe przepisy mają zwiększyć obrót mięsem wieprzowym pochodzącym ze stref ASF i poprawić sytuację hodowców. Zdaniem resortu rolnictwa skorzysta na tym ponad 5 tys. gospodarstw rolnych.

Producenci, którzy produkują w strefach ASF otrzymują niższe ceny. Ułatwienie ma polegać na tym, żeby zwiększyć popyt na to mięso poprzez zakup wieprzowiny do instytucji czy firm publicznych – co miałoby podnieść cenę mięsa. To może się okazać realną pomocą dla hodowców, jeśli oczywiście to wszystko nie zostanie tylko na papierze, a instytucje i firmy państwowe będą kupowały wieprzowinę – mówi w rozmowie z portalem agroFakt Aleksander Dargiewicz z Polskiego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Propozycje innowacji w hodowli bydła

Dowiedz się z artykułu eksperta, jakie są propozycje innowacji w hodowli bydła!

23 kwietnia 2019

Jakie ceny na Wielkanoc?

Jakie będą ceny na Wielkanoc? Które produkty podrożały, a które staniały?

18 kwietnia 2019

Ceny zbóż i rzepaku

Na rynku zbóż widoczna jest nadwyżka podaży pszenicy konsumpcyjnej. Popyt na to ziarno jest mniejszy niż pod koniec marca!

19 kwietnia 2019