Rynek tuczników nabiera rozpędu – ceny tuczników jeszcze wzrosną?

Wszystko wskazuje na to, że rynek tuczników wchodzi w lepszy, a zarazem bardziej stabilny czas. Po pierwsze przedświąteczny handel nabiera tempa, a po drugie ceny tuczników rosną z tygodnia na tydzień. Co prawda na wysokim poziomie utrzymują się też koszty produkcji. Ale zdaniem Związku POLPIG obserwowane podwyżki to dopiero początek. Sprawdźmy zatem, co dalej z cenami świń? Czy ceny tuczników jeszcze wzrosną?

Rynek trzody chlewnej, a zarazem tuczników przez dwa lata nie miał dobrej passy. ASF, wysokie koszty produkcji, a także brak opłacalności doprowadziły m.in. do zmniejszenia unijnego pogłowia świń. Co przyczyniło się również do spadku podaży żywca wieprzowego. W ostatnich jednak tygodniach sytuacja na rynku uległa poprawie, co wiąże się ze wzrostem cen tuczników zarówno na rynku unijnym, jak i krajowym.

Rynek tuczników w UE – więcej zamówień i wyższe ceny

Rynek tuczników nabiera tempa dzięki ożywieniu w handlu żywcem w okresie przedświątecznym. Jak zauważył KZP-PTCh ,,POLPIG” w swojej tygodniowej analizie wyższe ceny tuczników w wielu krajach UE pobudzane są przez coraz to większe zamówienia.

Na przykład w notowaniach ISN ceny tuczników w T47 wzrosły w Holandii (+3₵), a także w Belgii (+1₵). W porównaniu do poprzedniego tygodnia. Ponadto, stopniowo rozwija się także eksport unijnej wieprzowiny do Azji, co niewątpliwie przyczynia się do poprawy nastrojów wśród uczestników rynku.

Ceny tuczników w Niemczech

Tymczasem u naszych zachodnich sąsiadów, czyli w Niemczech rynek tuczników posiadał nadwyżkę żywca, którą już zagospodarowano. Ubojnie natomiast wykazują większe zainteresowanie surowcem w okresie świątecznym.

W dniu 23/11/2022 w notowaniach VEZG cena tuczników wzrosła o 5 eurocentów do 1,95 €/kg (wbc) – podał KZP-PTCh ,,POLPIG”.

Czy ceny tuczników wzrosną?

Natomiast na rynku krajowym, jak informuje KZP-PTCh ,,POLPIG” średnia cena skupu tuczników w T47 za klasę E wynosiła 9,20 zł/kg. Oznacza to, że cena wzrosła o 20 gr w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Zdaniem KZP-PTCh ,,POLPIG” to jeszcze nie koniec podwyżek. Rynek tuczników może spodziewać się dalszych wzrostów cen tuczników w okresie przedświątecznym.

Należy spodziewać się dalszych wzrostów cen skupu w okresie przedświątecznym, gdyż podaż żywca nie nadąża za popytem – stwierdził KZP-PTCh ,,POLPIG”.

Czytaj również: Zakaz stosowania pasz z GMO od 2024 r. – skutki będą opłakane

Źródło: KZP-PTCh ,,POLPIG”

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Konferencja dla Hodowców Bydła i Producentów MlekaPrzeczytaj Sprawdź terminy

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *