Cena skupu tuczników nadal wysoka

Cena skupu tuczników nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. To efekt zwiększonego eksportu do Chin. A także mniejszej produkcji w krajach UE, związanej  ze spadkiem unijnego pogłowia świń.

Rynek niemiecki pozostaje zrównoważony już od pięciu tygodni, a zaoferowany do sprzedaży żywiec wieprzowy sprzedaje się bez problemów – podaje KZP-PTCH. Notowania VEZG utrzymują się na poziomie 1,85 €/kg (wbc).

cena skupu tuczników

Cena skupu tuczników nadal wysoka.

ISN informuje, że rosnący popyt chiński jest coraz bardziej odczuwalny w Europie. To skłoniło jedną z dużych holenderskich rzeźni do wydłużenia tygodnia ubojowego o jeden dodatkowy dzień. Eksporterzy unijni mają nadzieję na zwiększenie sprzedaży do innych azjatyckich krajów walczących z wirusem ASF. Chodzi o m.in. Filipiny czy Koreę Południową.

Wysoka cena skupu tuczników

Unijne kraje, które zostały dotknięte ASF nie mają możliwości eksportu do Chin. Informują o mniejszych zyskach. Rynek wspólnotowy nie jest bowiem tak rentowny jak rynek chiński.

Niektóre krajowe podmioty przetwórcze informują o zbyt niskiej rentowności z powodu drogiego surowca. Na rynku jednak nie ma nadmiaru żywca wieprzowego przeznaczonego do uboju i ceny skupu w wielu cennikach pozostały bez zmian – czytamy na stronie KZP-PTCH.

Duże problemy z zaopatrzeniem w wieprzowinę zmusiły administrację chińską, do wycofania się z restrykcji celnych nałożonych na mięso pochodzące z USA. Dostawy amerykańskiej wieprzowiny do Chin będą teraz silną konkurencją dla droższych dostaw z UE.

Źródło: KZP-PTCH

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *