Stare jabłka przemysłowe. Jaka cena w skupie?

Stare jabłka przemysłowe mimo zakończenia regularnego skupu jeszcze znajdują nabywców. A jest co zbywać, ponieważ wg danych WAPA zapasy jabłek w Polsce są na całkiem niezłym poziomie. A nie wszystkie owoce można skierować na rynek deserowy.
Stare jabłka przemysłowe i deserowe jeszcze znajdują nabywców. Jednym z czynników wpływających na popyt jest możliwość przesunięcia tegorocznych zbiorów jabłek na skutek opóźnienia wegetacji.
Spis treści
Dzisiaj nie ma alternatywy dla starych jabłek
Rok temu, o tej porze skupy pozyskiwały już pierwsze jabłka z przerywek. W tym roku specjalnie nie ma na to szans. Owoce w większości sadów są jeszcze zbyt drobne. Co prawda słyszy sie o ofertach na jabłka z czerwcowego opadu czy z przerywki. Jednak skoro przekaz ustny mówi o 30 gr/kg, to sadownicy surowca nawet nie przygotowują do odstawienia. Dla porównania w zeszłym roku skup takich owoców był na poziomie 50 gr/kg.
Ponadto wielkimi krokami zbliżają się „wiśniowe żniwa”. Dlatego część sadowników, którzy mają nie tylko jabłonie, zajmie się zbiorem wiśni. W związku z tym przerywka jabłek poczeka na swoją kolej. A to opóźni dostawy świeżego towaru do przetwórni.
Jeszcze można sprzedać owoce z ubiegłorocznych zbiorów
Mimo że spora liczba przetwórni owoców ma obecnie przerwy technologiczno-konserwacyjne, to są jeszcze podmioty skupujące jabłka. Oczywiście skala tego zjawiska jest ograniczona, choć jak się okazuje, potencjalnego surowca do przerobu nie brakuje.
Ile wg WAPA mamy w czerwcu jabłek w magazynach?
Według najnowszego raportu WAPA w Polsce na początku czerwca bieżącego roku było jeszcze 177 tys. ton jabłek w magazynach. Z tego łącznie 100 tys. ton obejmowały zapasy Reed Jonaprince’a i Idareda (po 50 tys. ton). Mimo że poziom zapasów był znacznie niższy niż rok czy dwa lata temu, to nie wszystkie owoce mają szanse trafić do bezpośredniej konsumpcji. Dlatego naturalnym kierunkiem ich zagospodarowania jest właśnie przetwórstwo.
Jakie ceny starych jabłek przemysłowych?
Kontynuacja skupu jabłek to m.in. zasługa spadku kosztów działalności, w tym znaczące spadki cen skupu. Obecnie ceny te są niższe średnio o 20–25% w porównaniu do początku maja, kiedy był szczyt cenowy. Zwykły przemysł kosztuje obecnie 0,45–0,50 zł/kg, zaś suchy 0,50–0,56 zł/kg. Ponadto warto odnotować, że obecne ceny przemysłu zwykłego są na poziomie nieco wyższym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wzrost ten wyniósł 7%. Z drugiej strony przemysł suchy okazał się rok do roku o 12% tańszy.
Źródło: fresh-market
Czytaj również: Ceny czereśni 2023
