Cena jabłek przemysłowych – kluczowa wielkość zbiorów?

Cena jabłek przemysłowych – kluczowa wielkość zbiorów?

Biorąc pod uwagę fakt iż, rynek jabłek i przetwórców jest podatny na różne wahania emocje - zamiast chłodnej kalkulacji - jest prawdopodobne, że ceny wzrosną do jeszcze wyższych poziomów.

Na rynku jabłek przemysłowych jak przysłowiowy bumerang wraca niepokojąca sytuacja z 2007 roku gdy ceny owoców wystrzeliły mocno do góry. Dzisiaj cena jabłek przemysłowych osiągnęła poziom 0,80 zł/kg, poczynając od poziomu 0,50 zł/kg początkiem lipca. Biorąc pod uwagę fakt, iż rynek jabłek i przetwórców jest podatny na różne wahania emocji – zamiast chłodnej kalkulacji – jest prawdopodobne, że ceny wzrosną.

W tym okresie zbiorów jest jeszcze bardzo niska podaż surowca jednak trzeba pamiętać o tym, że cena jabłek przemysłowych nie może rosnąć w nieskończoność, a produkowany koncentrat jabłkowy musi zostać sprzedany.

– Jesteśmy na samym początku zbiorów, a kulminacja zbiorów to okres po 15-tym września i dopiero wtedy będzie można powiedzieć z całą pewnością ile jest tzw. spadów, ile jabłek nadaje się do przetworzenia, a ile jest jabłek deserowych – przyznaje Łukasz Bąkowski sadownik z woj. Łódzkiego.

Powrót do cenowej przeszłości

Podobna sytuacja była 10 lat temu.

– Wtedy cena jabłek przemysłowych wywindowała się do poziomu 1 zł, co w następstwie importu dużo tańszego chińskiego koncentratu doprowadziło do załamania rynku i bankructw kilku zakładów w Polsce. Przetwórcy już nie chcieli kupować naszego „przemysłu” nawet po cenach znacznie niższych niż minimalnie opłacalne. Nie chcę by podobny scenariusz powtórzył się w tym roku – podsumował sytuację Stanisław Markowski z woj Świętokrzyskiego.

Cena jabłek przemysłowych na początku sierpnia br. wynosiła 0,74 zł/kg, a to 2,6-krotnie więcej niż rok temu. Co ciekawe, ceny wzrastają intensywnie od momentu pojawienia się informacji o znacznych stratach w zbiorach w wielu krajach UE. Od połowy maja wzrosły o 106 procent.

Zdaniem sadowników  na ustalanie cen przyjdzie czas pod koniec września, kiedy ruszą zaawansowane zbiory jabłek deserowych i równocześnie pojawi się sporo owoców gorszej jakości. Wtedy zwiększona podaż wytyczy nowe stawki i nie wykluczone, że będą one niższe od aktualnych nawet o połowę.

cena jabłek przemysłowych

Jabłka przemysłowe są bardzo drogie i nic nie wskazuje by ich cena miała nagle spaść

 

Jabłka do przetwórstwa – oczekiwanie na większy wolumen

Jednak póki co w punktach skupu jabłek przemysłowych wcale nie ma za dużo. Czy pojawi się ich więcej? Zdaniem sadowników to nic pewnego.

– Dziś za owoce dostarczone do zakładu dostałbym od 75 gr/kg w woj. łódzkim – mówi Łukasz Bąkowski. – Z tego co wiem to  poprzez 80 gr/kg na Mazowszu i Małopolsce po blisko 90 gr/kg na Śląsku. To daje średnią cenę na poziomie 80 gr/kg. To o kilka gorszy więcej w porównaniu z ubiegłym tygodniem i trzy razy więcej niż rok temu.

Silny wzrost związany jest z faktem, iż jabłka są produkowane w mniejszej ilości w relacji do roku poprzedniego.

– Według moich lipcowych szacunków o 30-35% i jednocześnie najniższą od 7 lat. Konkurencję o surowiec nasila nie tylko brak surowca ale też prawdopodobnie niższe zapasy zagęszczonego soku jabłkowego w kraju na początku sezonu 2017/18 – tłumaczy przetwórca Łukasz Wiatr z woj łódzkiego.

Jabłka przemysłowe są w Polsce za drogie

Większy wolumen jabłek może przyczynić się do spadku cen jabłek przemysłowych

Cena jabłek przemysłowych – przewidywania

Ceny skupu jabłek do przetwórstwa w połowie września br. utrzymują wysoki poziom – blisko 3-krotnie wyższy niż przed rokiem. Czy ta tendencja zostanie utrzymana w kolejnych miesiącach?

– Wskazuje na to wyższy o niespełna 3 % eksport zagęszczonego soku jabłkowego z Polski w sezonie 2016/17 i 1,6 proc. spadek jego produkcji . Pozwala to oczekiwać wysokich cen jabłek do przetwórstwa również w kolejnych miesiącach – przewiduje Wiatr.

Wskazówką czy ceny tzw. przemysłu będą spadać czy rosnąć jest cena koncentratu jabłkowego. W wolniejszym tempie od jabłek przemysłowych rosną ceny koncentratu jabłkowego, co wskazuje na możliwość osłabienia marż w branży przetwórstwa jabłek. Na przełomie sierpnia i września 2017 r. ceny zagęszczonego soku jabłkowego z Polski osiągnęły poziom 1,4 euro/kg (+59 % rok do roku), mimo iż jeszcze w czerwcu w eksporcie były o 9% niższe rok do roku. Ten poziom wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości cena jabłek przemysłowych będzie się utrzymywać na dość wysokim poziomie.

 

Cena masła – jakiej można się spodziewać w 2018 r.?

Jak kształtują się ceny masła u producentów i w detalu w kraju i za granicą?

6 marca 2018

Ceny żywca wieprzowego coraz niższe: rolnicy chcą interwencji ministerstwa

ASF się rozprzestrzenia, eksport wieprzowiny spada, a polskie zakłady mięsne skupiają się na imporcie surowca z innych państw UE.

16 marca 2018

Przesiewy upraw ozimych – sprawdź, kiedy opłaca się je ratować!

Koniec lutego przyniósł siarczyste mrozy rodem z Syberii. Rolniku sprawdź stan swoich ozimin!

8 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij