Cena jabłek przemysłowych – kluczowa wielkość zbiorów?

Download PDF

Na rynku jabłek przemysłowych jak przysłowiowy bumerang wraca niepokojąca sytuacja z 2007 roku gdy ceny owoców wystrzeliły mocno do góry. Dzisiaj cena jabłek przemysłowych osiągnęła poziom 0,80 zł/kg, poczynając od poziomu 0,50 zł/kg początkiem lipca. Biorąc pod uwagę fakt, iż rynek jabłek i przetwórców jest podatny na różne wahania emocji – zamiast chłodnej kalkulacji – jest prawdopodobne, że ceny wzrosną.

W tym okresie zbiorów jest jeszcze bardzo niska podaż surowca jednak trzeba pamiętać o tym, że cena jabłek przemysłowych nie może rosnąć w nieskończoność, a produkowany koncentrat jabłkowy musi zostać sprzedany.

– Jesteśmy na samym początku zbiorów, a kulminacja zbiorów to okres po 15-tym września i dopiero wtedy będzie można powiedzieć z całą pewnością ile jest tzw. spadów, ile jabłek nadaje się do przetworzenia, a ile jest jabłek deserowych – przyznaje Łukasz Bąkowski sadownik z woj. Łódzkiego.

Powrót do cenowej przeszłości

Podobna sytuacja była 10 lat temu.

– Wtedy cena jabłek przemysłowych wywindowała się do poziomu 1 zł, co w następstwie importu dużo tańszego chińskiego koncentratu doprowadziło do załamania rynku i bankructw kilku zakładów w Polsce. Przetwórcy już nie chcieli kupować naszego „przemysłu” nawet po cenach znacznie niższych niż minimalnie opłacalne. Nie chcę by podobny scenariusz powtórzył się w tym roku – podsumował sytuację Stanisław Markowski z woj Świętokrzyskiego.

Cena jabłek przemysłowych na początku sierpnia br. wynosiła 0,74 zł/kg, a to 2,6-krotnie więcej niż rok temu. Co ciekawe, ceny wzrastają intensywnie od momentu pojawienia się informacji o znacznych stratach w zbiorach w wielu krajach UE. Od połowy maja wzrosły o 106 procent.

Zdaniem sadowników  na ustalanie cen przyjdzie czas pod koniec września, kiedy ruszą zaawansowane zbiory jabłek deserowych i równocześnie pojawi się sporo owoców gorszej jakości. Wtedy zwiększona podaż wytyczy nowe stawki i nie wykluczone, że będą one niższe od aktualnych nawet o połowę.

cena jabłek przemysłowych

Jabłka przemysłowe są bardzo drogie i nic nie wskazuje by ich cena miała nagle spaść

 

Jabłka do przetwórstwa – oczekiwanie na większy wolumen

Jednak póki co w punktach skupu jabłek przemysłowych wcale nie ma za dużo. Czy pojawi się ich więcej? Zdaniem sadowników to nic pewnego.

– Dziś za owoce dostarczone do zakładu dostałbym od 75 gr/kg w woj. łódzkim – mówi Łukasz Bąkowski. – Z tego co wiem to  poprzez 80 gr/kg na Mazowszu i Małopolsce po blisko 90 gr/kg na Śląsku. To daje średnią cenę na poziomie 80 gr/kg. To o kilka gorszy więcej w porównaniu z ubiegłym tygodniem i trzy razy więcej niż rok temu.

Silny wzrost związany jest z faktem, iż jabłka są produkowane w mniejszej ilości w relacji do roku poprzedniego.

– Według moich lipcowych szacunków o 30-35% i jednocześnie najniższą od 7 lat. Konkurencję o surowiec nasila nie tylko brak surowca ale też prawdopodobnie niższe zapasy zagęszczonego soku jabłkowego w kraju na początku sezonu 2017/18 – tłumaczy przetwórca Łukasz Wiatr z woj łódzkiego.

Jabłka przemysłowe są w Polsce za drogie

Większy wolumen jabłek może przyczynić się do spadku cen jabłek przemysłowych

Cena jabłek przemysłowych – przewidywania

Ceny skupu jabłek do przetwórstwa w połowie września br. utrzymują wysoki poziom – blisko 3-krotnie wyższy niż przed rokiem. Czy ta tendencja zostanie utrzymana w kolejnych miesiącach?

– Wskazuje na to wyższy o niespełna 3 % eksport zagęszczonego soku jabłkowego z Polski w sezonie 2016/17 i 1,6 proc. spadek jego produkcji . Pozwala to oczekiwać wysokich cen jabłek do przetwórstwa również w kolejnych miesiącach – przewiduje Wiatr.

Wskazówką czy ceny tzw. przemysłu będą spadać czy rosnąć jest cena koncentratu jabłkowego. W wolniejszym tempie od jabłek przemysłowych rosną ceny koncentratu jabłkowego, co wskazuje na możliwość osłabienia marż w branży przetwórstwa jabłek. Na przełomie sierpnia i września 2017 r. ceny zagęszczonego soku jabłkowego z Polski osiągnęły poziom 1,4 euro/kg (+59 % rok do roku), mimo iż jeszcze w czerwcu w eksporcie były o 9% niższe rok do roku. Ten poziom wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości cena jabłek przemysłowych będzie się utrzymywać na dość wysokim poziomie.

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o