Obniżka VAT na produkty spożywcze nic nie da? Sklepy podnoszą ceny

Obniżka z 5 proc. na 0 proc. VAT na produkty spożywcze wkrótce ma wejść w życie, a sklepy podnoszą ceny produktów, działając na swoją korzyść. Część sieci po cichu zaczęła podwyższać ceny produktów spożywczych, aby później je obniżyć. Czy Inspekcja Handlowa skontroluje sytuacje w sklepach?

Wiele wskazuje na to, że zapowiadana przez rząd obniżka VAT na większość produktów spożywczych z 5 proc. do zera może nie przynieść efektu jakiego oczekują konsumenci. Firmy bowiem wcześniej ceny podnoszą, aby przyszłotygodniową obniżkę móc zrealizować – podała „Rzeczpospolita”.

VAT na produkty spożywcze do zera – sieci podwyższają ceny

Podczas nieoficjalnych rozmów z dyskontami, przedstawiciele tłumaczą, że działania zwiększające ceny to konieczność, a nie chęć zarobienie pieniędzy.

Przedsiębiorcy uderzeni wzrostem kosztów energii i gazu oraz surowców muszą ceny podnosić – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Obniżka VAT na produkty spożywcze nic nie da?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował również o kontroli Inspekcji Handlowej, która zbada podejście sieci do obniżek cen produktów spożywczych. Po otrzymanej informacji przez UOKiK o obecnych podwyżkach cen, Urząd zaapelował do konsumentów o unikanie takich sklepów. Jak zauważyła „Rzeczpospolita”, ceny nie są jednak ustalane urzędowo i to firmy decydują, co i po ile sprzedają.

vat na produkty spożywcze

Sprawdzamy, czy obniżka VAT na produkty spożywcze przyniesie oczekiwany przez konsumentów skutek

fot. pixabay

W opinii ekspertów branżowych to dopiero początek podwyżek. Jak mówiła Agnieszka Górnicka prezes firmy Inquiry dla „Rzeczpospolitej”, w przemyśle spożywczym gaz odgrywa ogromną rolę, choćby do suszenia, pieczenia, pasteryzacji i wielu innych procesów. Jej zdaniem zapowiadając kontrole rząd tylko dolewa oliwy do ognia. Natomiast obniżka VAT nie pomoże, a armagedon cenowy dopiero się zacznie.

Produkty spożywcze – stawka VAT do zera

Na koniec przypominamy, że nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.  Zakłada, że stawka VAT na żywność z obecnych 5% spadnie do stawki 0%.

Przeczytaj również: Ceny skupu trzody chlewnej – kryzys na rynku trzody chlewnej się pogłębia

Źródło: Rzeczpospolita

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Konferencja dla Hodowców Bydła i Producentów MlekaPrzeczytaj Sprawdź terminy

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar rolnik pisze:

    PIS znowu szczuje jednych na drugich . mówi jak to obniża VAT marne 5 procent i przez pół roku ceny mają być sztywne .A gaz,prąd,PODATKI w nowym ładzie ,podwyżki płac ,i wiele innych obciążeń to stoją w miejscu i będą stać w miejscu przez pół roku .Jak nawozy drożeją 400 procent to winę zwala na innych a nie na spółki skarbu państwa , gdzie wtedy UOiKK .niestety, powolny rozkład państwa