Stonka ziemniaczana atakuje w całej Polsce

W uprawach ziemniaków pojawiła się stonka ziemniaczana. To najlepsza pora na walkę ze szkodnikiem. Plaga stonki w uprawach ziemniaków może bowiem obniżyć plony nawet o 30%. Im wcześniejsze odmiany ziemniaków, tym stonka jest dla nich większym zagrożeniem.

Stonka ziemniaczana żeruje już praktycznie w całym kraju. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wydała komunikaty o zagrożeniu szkodnikiem m.in. w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, mazowieckim oraz podkarpackim.

– Sygnały o pojawieniu się stonki napływają do nas praktycznie z każdej części Wielkopolski – mówi Kazimierz Surdyk z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Ze szkodnikiem zmagamy się praktycznie co roku. Różny bywa jedynie stopień jego inwazji.

Na plantacjach ziemniaków stonka jest agrofagiem występującym najczęściej, a także powodującym najpoważniejsze szkody. Chemiczne zwalczanie szkodnika jest skuteczne, ale nie w 100%. Może o tym świadczyć choćby fakt, że polscy rolnicy zmagają się ze stonką na polach już od ponad pół wieku. Dla ziemniaków szkodliwe są zarówno dorosłe osobniki, jak i ich larwy. Szkodniki bardzo szybko zjadają liście ziemniaków, przez co tracą one powierzchnię asymilacyjną. W efekcie plony są dużo niższe, a także gorsze pod względem jakościowym.

Do walki ze stonką ziemniaczaną należy przystąpić od razu po stwierdzeniu, że liczba szkodników na plantacji przekroczyła poziom ekonomicznej szkodliwości.

– Jedno złoże jaj lub 15 larw na jednej roślinie albo jeden dorosły chrząszcz na 25 roślinach to sygnał, że jak najszybciej należy zastosować opryski – wyjaśnia Kazimierz Surdyk. – Z opryskami nie należy zwlekać, gdyż każdy dzień żerowania szkodnika to poważne straty ekonomiczne.

 

Przeczytaj też: Ziemniaki: sprawdźmy, czy nie ma stonki!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *