Stowarzyszenie Promocji Brokułów

Brokuł to jedno z najzdrowszych warzyw. Niestety w Polsce jest nadal mało popularne, a szkoda, bo brokuły są doskonałym źródłem potasu, wapnia, żelaza, fosforu i witamin. By zachęcić Polaków do poznania i rozsmakowania się w tym wyjątkowym warzywie, jego producenci powołali Stowarzyszenie Promocji Brokułów.

Brokuły to zdaniem dietetyków warzywa wyjątkowe. Nie dość, że są bogatym źródłem minerałów i witamin, to jeszcze wykazują właściwości antynowotworowe. Doskonale wpływają też na regenerację układu odpornościowego, mózgu i kości. Brokuły zaleca się cukrzykom i osobom z wysokim poziomem cholesterolu.

– Brokuły to warzywa, które w Polsce są wciąż niedoceniane – mówi Aleksander Nowicki, wiceprezes Stowarzyszenia Promocji Brokuła.  Tego warzywa nie znały nasze babcie, więc nie jest obecne w polskiej kuchni. A przecież brokuły to jeden z podstawowych składników diety zawodowych sportowców oraz osób, które dbają o kondycję i zdrowie. 

O tym, że warto jeść brokuły, doskonale wiedzą Brytyjczycy. W ciągu roku mieszkaniec wysp zjada przeciętnie 5 kg brokułów. W Polsce średnie spożycie to zaledwie 300 g na osobę. I właśnie dlatego, aby zapoznać Polaków z zaletami tego niedocenianego warzywa, jego producenci powołali Stowarzyszenie Promocji Brokułów.

– Celem stowarzyszenia jest promocja spożycia brokuła jako warzywa zdrowego i nowoczesnego – tłumaczy Aleksander Nowicki. – To kulinarna przyszłość, którą warto odkryć już dzisiaj. 

Największym producentem brokułów w Europie jest Hiszpania (3840 tys. ha). Na kolejnych miejscach plasują się Włochy (1012 tys. ha), Wielka Brytania (810 tys. ha). W Polsce brokuły uprawiane są na ok. 7 tys. ha, ale w ostatnich latach areał upraw dynamicznie rośnie.

Dowiedz się, jak zadbać o właściwe nawożenie brokuła.

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Żniwa na świecie – kiedy zbiory w różnych częściach świata?

Świat jest pełen różnorodności, także świat rolniczy. Możemy być zaskoczeni, kiedy sprawdzimy w jakich terminach trwają żniwa na świecie.

11 lipca 2019

Optymalny termin siewu – czyli jaki? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

"Zima nie jest zimą, wiosna nie jest wiosną. Pewne fazy pogodowe się łączą" – mówi ekspert ds. nasiennictwa. Jak więc ustalić termin siewu?

11 lipca 2019

Dopłaty do nasion do 25 czerwca

To już ostatni dzwonek na dopełnienie wszystkich formalności!

17 czerwca 2019