Akademia Nawożenia Intermag: cz. 8, brokuły

Akademia Nawożenia Intermag: cz. 8, brokuły

Z kolejnej odsłony „Akademii Nawożenia Intermag” dowiecie się, jak niedobory poszczególnych makro- i mikroelementów wpływają na brokuły!

W kolejnej odsłonie „Akademii Nawożenia Intermag” Jan Gurzyński, doradca agrotechniczny firmy Intermag, odwiedza gospodarstwo warzywnicze, zlokalizowane w woj. kujawsko-pomorskim, nieopodal miejscowości Gniewkowo. Tym razem z filmu dowiecie się, jak niedobory poszczególnych makro- i mikroelementów wpływają na brokuły!

Jan Gurzyński, doradca agrotechniczny firmy IntermagW gniewkowskim gospodarstwie produkuje się brokuły. Roślina jest w fazie ok. 9 liści i za chwilę zacznie etap budowania róży. Mówiąc o nawożeniu dolistnym tego brokułu i wiązaniu róży, należy poświęcić uwagę 2 makroelementom – potasowi i wapniowi, jak również jednemu mikroelementowi – borowi, który jest pierwiastkiem bardzo ważnym dla roślin kapustnych.

Składniki kluczowe dla rośliny

Bardzo ważnym pierwiastkiem do budowania dużej ilości plonu dobrej jakości jest potas. Potas odpowiada za prawidłowe uwodnienie roślin, ale również za transport asymilatów do róży, która wykształci się lada moment. Rośliny odpowiednio nawiezione potasem to rośliny, które produkują dużo asymilatów, które później są transportowane do róży.

Deficyt wapnia w roślinach kapustnych może powodować chorobę fizjologiczną zwaną tipburnem.

Jan Górzyński, doradca agrotechniczny firmy Intermag

Niedobory potasu w roślinie brokułu objawiają się na dolnych liściach, z początku pojawia się brzeżne żółknięcie, które przechodzi w nekrozę. W celu uniknięcia problemów z niedoborem tego składnika, należy stosować produkt Kalprim, który w każdym litrze zawiera 400 g potasu. Innym środkiem polecanym do nawożenia dolistnego potasem jest Plonvit Kali, jak również Plonvit Quality.

Kolejnym składnikiem kluczowym dla rozwoju rośliny jest wapń. Wapń jest bardzo ważny, ponieważ odpowiada za jakość plonu oraz umożliwia roślinie pobieranie składników pokarmowych z gleby. Deficyt wapnia w roślinach kapustnych może powodować chorobę fizjologiczną zwaną tipburnem. W celu uniknięcia problemu niedoboru wapnia polecamy Wapnovit, jak również Optycal, nasz produkt wysokowapniowy, który oprócz wapnia zawiera grupę aminokwasów, które w sposób naturalny stymulują i intensyfikują pobieranie wapnia przez roślinę z gleby.

intermag akademia nawożenia brokuły

Oznaki niedoboru boru w brokułach.

Mikroelementy i stymulacja wzrostu

Należy wspomnieć również o jednym z mikroelementów bardzo ważnych w roślinach kapustnych, czyli o borze. Bor odpowiada za rozwój organów generatywnych – w tym wypadku za rozwój róży. Roślina dobrze zaopatrzona w bor to roślina, która dobrze kształtuje róże, które stanowią plon dobrej jakości. Niedobór boru objawiał się będzie zniekształceniem róży, jak również pustymi przestrzeniami wewnątrz głąba. W celu uniknięcia tego problemu, proponujemy Bormax, nasz produkt borowy, który zalecamy w naszym programie nawożenia dolistnego.

Ważną częścią każdej uprawy są stymulatory wzrostu – w naszej ofercie znajdują się stymulatory Tytanit i Optysil, które będą pomagały w sytuacjach stresowych, jak również umożliwiały prawidłowe pobieranie składników pokarmowych.

 

Mogą Cię też zainteresować poprzednie odcinki „Akademii Nawożenia Intermag”:

Sucha zgnilizna rzepaku- uważaj na tą groźną chorobę!

Deszczowa jesień spowodowała dużą presję suchej zgnilizny w rzepaku. Infekcje wtórne pojawią się już niebawem!

10 kwietnia 2018

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. wypalanie traw

W kolejnym"100 sekund" mówimy m.in. o pożarach traw, analizatorze składu gleby i ekologicznym paliwie do ciągników.

Zwalczanie chorób rzepaku: „Prosto z pola” odc. 1

Wraz z ruszeniem wegetacji wiosennej rzepak ozimy wymaga ochrony. Obejrzyj film i dowiedz się, na co narażone są rośliny i jak je chronić.

9 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij