Susza rolnicza zbiera pierwsze żniwa!

Rolnicy ruszyli w pole! Na pierwszy ogień poszły jęczmienie ozime. Susza rolnicza na Opolszczyźnie daje się we znaki. Sprawdź jak sypią i wyglądają jęczmienie!

Susza rolnicza zbiera pierwsze żniwa i to dosłownie! Na Opolszczyźnie pierwsi rolnicy ruszyli w pole. Sytuacja w uprawie jęczmienia ozimego, który jest koszony jako pierwszy wygląda naprawę nieciekawie. Nie najlepiej w tamtejszych okolicach wyglądają również pszenice ozime. Żniwa przynajmniej w woj. opolskim są przyspieszone, o co najmniej 2 tygodnie. O opinię zapytaliśmy Pana Henryka Górala rolnika z województwa opolskiego.

Tak źle dawno nie było

susza rolnicza na Opolszczyźnie

Pan Henryk Góral rolnik z woj. opolskiego już liczy straty spowodowane suszą

fot. Małgorzata Srebro

Jęczmień ozimy na Opolszczyźnie, w wielu miejscach już nadaje się do koszenia. Rośliny w całości są zeschnięte, a wilgotność ziarna nie przekracza 10 %. Zapytaliśmy Pana Henryka, który w swojej miejscowości ze żniwami ruszył jako pierwszy, jak wygląda sytuacja. – Hybrydową odmianę jęczmienia posiałem na początku października, do wiosny prezentował się znakomicie. Niestety na naszym terenie susza jest wyjątkowo dotkliwa, wszędzie padało choć trochę, a nas omijają wszystkie deszcze czego widać efekty w polu. Przed zbiorem Pan Henryk zawiózł próbę jęczmienia do skupu, jak mówił – Wilgotność ziarna na poziomie 9 %, nie ma co czekać kosić trzeba, bo lepiej nie będzie, a deszcz w tej sytuacji mógłby już tylko zaszkodzić.

plony jęczmienia ozimego

Ziarno jęczmienia ozimego jest bardzo drobne, plony szacowane przez Pana Henryka to 2 t/ha

fot. Małgorzata Srebro

Takiej złej sytuacji nie było od lat. U Pana Henryka, co roku sieje się jęczmień ozimy, który plonuje na poziomie 6 t/ha.Niestety w tym roku plony będą bardzo słabe, nie liczę na więcej niż 2 t/ha – relacjonował nasz rozmówca. Pan Henryk jak wielu innych rolników załamuje ręce i dodaje – Jak tak dalej będzie, to moje przekonanie, że nie warto inwestować w zakup ziemi okaże się być słuszne. Gospodarstwo Pana Henryka obecnie ma 70 ha, z czego część to dzierżawy.

Susza rolnicza – starty mogą okazać się znaczne

Premier Mateusz Morawiecki obiecuje pomoc rolnikom. Szef rządu poinformował, że dziś dotknięte skutkami suszy są ok. 4 mln ha z 14 mln ha upraw rolnych w naszym kraju. Niestety klimatyczny bilans wodny w czerwcu mamy do tej pory gorszy, niż w najgorszych latach suchych 2006 i 2015, więc te straty mogą okazać się bardzo znaczne – powiedział Morawiecki.

przyspieszone żniwa

Susza na Opolszczyźnie przyspieszyła zbiory jęczmienia o co najmniej 2 tygodnie

fot. Małgorzata Srebro

Na temat trudnej sytuacji wypowiedział się również nowy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, zapytany jak miałaby wyglądać pomoc odpowiadaCo do formy pomocy, to najpierw trzeba oszacować skutki suszy, a dopiero potem rozmawiać o tym, jakie będą koszty budżetowe. Dodał, że obowiązujące przepisy pozwalają na uruchomienie pomocy w formie umorzenia np. składki do KRUS czy składki podatku rolnego. Ulgi w zapłacie czynszu dzierżawnego za ziemię  czy prolongat zaciągniętych zobowiązań. Istnieje też możliwość uzyskania niskooprocentowanego kredytu na wznowienie produkcji przez rolników. A w gospodarstwach, gdzie straty w poszczególnych uprawach wyniosą ponad 70 %, jest możliwość udzielenie pomocy wprost z budżetu.

Galeria zdjęć z pierwszych żniw poniżej: 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *