Susza rolnicza zbiera pierwsze żniwa!

Rolnicy ruszyli w pole! Na pierwszy ogień poszły jęczmienie ozime. Susza rolnicza na Opolszczyźnie daje się we znaki. Sprawdź jak sypią i wyglądają jęczmienie!

Susza rolnicza zbiera pierwsze żniwa i to dosłownie! Na Opolszczyźnie pierwsi rolnicy ruszyli w pole. Sytuacja w uprawie jęczmienia ozimego, który jest koszony jako pierwszy wygląda naprawę nieciekawie. Nie najlepiej w tamtejszych okolicach wyglądają również pszenice ozime. Żniwa przynajmniej w woj. opolskim są przyspieszone, o co najmniej 2 tygodnie. O opinię zapytaliśmy Pana Henryka Górala rolnika z województwa opolskiego.

Tak źle dawno nie było

susza rolnicza na Opolszczyźnie

fot. Małgorzata Srebro

Pan Henryk Góral rolnik z woj. opolskiego już liczy straty spowodowane suszą

Jęczmień ozimy na Opolszczyźnie, w wielu miejscach już nadaje się do koszenia. Rośliny w całości są zeschnięte, a wilgotność ziarna nie przekracza 10 %. Zapytaliśmy Pana Henryka, który w swojej miejscowości ze żniwami ruszył jako pierwszy, jak wygląda sytuacja. – Hybrydową odmianę jęczmienia posiałem na początku października, do wiosny prezentował się znakomicie. Niestety na naszym terenie susza jest wyjątkowo dotkliwa, wszędzie padało choć trochę, a nas omijają wszystkie deszcze czego widać efekty w polu. Przed zbiorem Pan Henryk zawiózł próbę jęczmienia do skupu, jak mówił – Wilgotność ziarna na poziomie 9 %, nie ma co czekać kosić trzeba, bo lepiej nie będzie, a deszcz w tej sytuacji mógłby już tylko zaszkodzić.

plony jęczmienia ozimego

fot. Małgorzata Srebro

Ziarno jęczmienia ozimego jest bardzo drobne, plony szacowane przez Pana Henryka to 2 t/ha

Takiej złej sytuacji nie było od lat. U Pana Henryka, co roku sieje się jęczmień ozimy, który plonuje na poziomie 6 t/ha.Niestety w tym roku plony będą bardzo słabe, nie liczę na więcej niż 2 t/ha – relacjonował nasz rozmówca. Pan Henryk jak wielu innych rolników załamuje ręce i dodaje – Jak tak dalej będzie, to moje przekonanie, że nie warto inwestować w zakup ziemi okaże się być słuszne. Gospodarstwo Pana Henryka obecnie ma 70 ha, z czego część to dzierżawy.

Susza rolnicza – starty mogą okazać się znaczne

Premier Mateusz Morawiecki obiecuje pomoc rolnikom. Szef rządu poinformował, że dziś dotknięte skutkami suszy są ok. 4 mln ha z 14 mln ha upraw rolnych w naszym kraju. Niestety klimatyczny bilans wodny w czerwcu mamy do tej pory gorszy, niż w najgorszych latach suchych 2006 i 2015, więc te straty mogą okazać się bardzo znaczne – powiedział Morawiecki.

przyspieszone żniwa

fot. Małgorzata Srebro

Susza na Opolszczyźnie przyspieszyła zbiory jęczmienia o co najmniej 2 tygodnie

Na temat trudnej sytuacji wypowiedział się również nowy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, zapytany jak miałaby wyglądać pomoc odpowiadaCo do formy pomocy, to najpierw trzeba oszacować skutki suszy, a dopiero potem rozmawiać o tym, jakie będą koszty budżetowe. Dodał, że obowiązujące przepisy pozwalają na uruchomienie pomocy w formie umorzenia np. składki do KRUS czy składki podatku rolnego. Ulgi w zapłacie czynszu dzierżawnego za ziemię  czy prolongat zaciągniętych zobowiązań. Istnieje też możliwość uzyskania niskooprocentowanego kredytu na wznowienie produkcji przez rolników. A w gospodarstwach, gdzie straty w poszczególnych uprawach wyniosą ponad 70 %, jest możliwość udzielenie pomocy wprost z budżetu.

Galeria zdjęć z pierwszych żniw poniżej: 

6

Nowa pszenica RGT TrefferZobacz Wysoki i stabilny plon na słabszych stanowiskach

Susza a zbiory ziemniaków

Głównym zmartwieniem producentów ziemniaków jest susza. Czy jest tak źle jak w poprzednim roku?

18 lipca 2019

Turystyka wiejska na topie! [AKTUALNOŚCI]

Otrzymaliśmy potężne wsparcie finansowe na rozwój agroturystyki! Każdy pomysł na rozwój agrobiznesu mile widziany!

4 czerwca 2019

Ziemniaki będą oznakowane

Czy oznaczenie ziemniaków flagą państwa, z którego pochodzą ukróci proceder przepakowywania zagranicznych produktów jako polskie?

25 kwietnia 2019