Suszy nie ma – podają naukowcy. A co na to rolnicy?

Suszy nie ma – podają naukowcy. A co na to rolnicy?

Monitoring IUNG: nie ma zagrożenia susza rolniczą.Czy rolnicy mogą zgodzić się z tym raportem? Jak wygląda sytuacja na polach?

Według ostatniego, VI raportu Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach, w ostatnim okresie 6-dekadowym nigdzie na terenie kraju nie wystąpiło zagrożenie susza rolniczą. To informacja, która diametralnie różni się od tych zawartych w poprzednich raportach. Czy faktycznie suszy nie ma?

Jak informuje IUNG w VI okresie 6-dekadowym wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego, na podstawie których dokonuje się oceny zagrożenia suszą, na większości obszarów kraju są ujemne, jednak są wyższe od wartości krytycznych dla wszystkich upraw branych pod uwagę podczas monitoringu.

Wszystkie plony będą w tym roku niższe i słabsze jakościowo. Mówienie, że nie ma zagrożenia suszą brzmi jak żart.

Tomasz, rolnik spod Ełku

 Wahania temperatur w czerwcu oraz w II pierwszych dekadach lipca były najczęściej niewielkie, spore natomiast było zróżnicowanie, jeśli chodzi o opady na terenie poszczególnych regionów – podaje Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa– Stąd też zaobserwowano duże zróżnicowanie, jeśli chodzi o zasoby wody dla roślin uprawnych. Pod koniec omawianego okresu 6-dekadowego zwiększyła się ilość opadów atmosferycznych, dzięki czemu deficyt wody uległ widocznej poprawie.

Wygląda na to, że problem suszy w Polsce chwilowo nie występuje. Tak mówią naukowcy. Jednak faktyczna sytuacja na Polach w wielu regionach kraju wydaje się przeczyć raportowi.

– Na wielu polach w okolicy pracują komisje szacujące straty w wyniku klęski suszy – mówi pan Tomasz, rolnik spod Ełku. – Wszystkie plony będą w tym roku niższe i słabsze jakościowo. Mówienie, że nie ma zagrożenia suszą brzmi jak żart.

Faktyczna sytuacja na Polach w wielu regionach kraju wydaje się przeczyć raportowi.

Podobnego zdania są rolnicy z wielu rejonów kraju. Uwagę na niezgodność raportów IUNG ze stanem faktycznym zwraca też Krajowa Rada Izb Rolniczych. Zdaniem samorządu rolniczego, odbierającego sygnały od rolników z całej Polski, raporty z monitoringu suszy nie odzwierciedlają stanu faktycznego na polach i w sadach, a także są ogłaszane z dużym opóźnieniem.

Przechowywanie warzyw w zimie – jak to robić

Jakość warzyw w trakcie i po okresie przechowywania odgrywa jedną z kluczowych ról w opłacalności produkcji.

12 listopada 2017

Terapia dziecięca w gospodarstwach agroturystycznych na wsi

Terapia dziecięca na wsi staje się coraz bardziej popularna. Celują w tym gospodarstwa agroturystyczne, które zapewniają najmłodszym możliwości leczenia.

19 listopada 2017

Droga do wolności wycięta chłopską kosą

Rola społeczna chłopów, nie tylko w walce o wolność, zawarta jest w dewizie wyszytej na sztandarach Powstania kościuszkowskiego: Żywią i bronią.

11 listopada 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij