Sytuacja na rynku gruszek 2022 w Polsce wbrew tendencjom

Sytuacja na rynku gruszek w tym sezonie jest jakże odmienna od zeszłorocznej. W ubiegłym roku bardzo silny popyt na te owoce widać było już od października, co nakręciło wzrost cen w skupach i na rynkach. W tym roku jest inaczej.

Sytuacja na rynku gruszek w ubiegłym roku była bardzo dobra dla sadowników produkujących te owoce. Do tego dochodziły rosnące stopniowo ceny gruszek w skupach, aż do marca tego roku. W połowie grudnia 2021 średnia cena skupu Konferencji w dużym hurcie sięgała 3,20 zł/kg.

Reklama

Sytuacja na rynku gruszek w grudniu 2022

Ten sezon jest inny, ponieważ wyraźny wzrost cen hurtowych w skupie widać było dopiero od końca listopada. Słabsze jest zainteresowanie polskimi gruszkami. Mimo że ceny wzrosły od listopada o blisko 40%, nadal są niższe od tych z analogicznego okresu roku ubiegłego.
Obecnie w dużym hurcie cena skupu Konferencji waha się od 2,50 do 3,50 zł/kg, czyli około 6% mniej niż rok temu. Z kolei za Lukasówkę skupy oferują 2,20–3,10 zł/kg (11% mniej niż rok temu). Wysokość cen skupu zależy nie tylko od jakości i kalibru, ale także od regionu kraju.
Obecnie ceny lekko wzrosły w związku z mroźną pogodą.

Przyczyny obecnej sytuacji na rynku gruszek

Sytuacja na rynku gruszek wynika głównie z tego, że wyprodukowaliśmy więcej owoców niż rok temu. Wtedy zbiory były niższe w całej

sytuacja-na-rynku-gruszek-grusza Konferencja - owoce

Tegoroczna sytuacja an rynku gruszek nie napawa polskich sadowników optymizmem

fot. Anita Łukawska

Europie, zaś popyt był znacząco wyższy, szczególnie że gruszki kupowała także Białoruś. W tym sezonie kraj ten praktycznie nie kupuje gruszek z Unii Europejskiej, z kolei zainteresowanie unijnych kupców jest mniejsze. Dlatego nie ma podstaw do wzrostów cen krajowych gruszek. Sytuację pogarsza presja ze strony gruszek z Beneluksu. Holenderską konferencję można w dużym hurcie kupić już po 3,60–4,60 zł/kg, czyli średnio mniej o 14%. Taka cena jest wynikiem również nieco gorszej jakości niż przed rokiem. Susza wpłynęła na destrukcyjnie na wzrost owoców. W plonie przeważały bowiem gruszki mniejszych kalibrów. Fakt, że nadspodziewanie słodkie.

Rynek gruszek w Belgii w porównaniu z polskimi realiami

Odmiennie do naszej, sytuacja na rynku gruszek w Belgii jest raczej dobra, przynajmniej dla niektórych plantatorów. Obecnie sprzedaż, mimo gorszej jakości owoców idzie dobrze a ceny generalnie utrzymują się na niezłym poziomie. Chociaż i tam, co prawda sporadycznie stwierdza się spadki popytu i cen. Dostawcy w tym roku dostarczą więcej owoców niż w latach ubiegłych.
Jednakże problemem są rosnące koszty produkcji, które powodują, że przy utrzymaniu cen na niezmienionym poziomie następuje spadek wysokości uzyskiwanych marż. Szczególnie ucierpią ci sadownicy, którzy w tym sezonie wyprodukowali mniejsze owoce. Z kolei plantatorzy, którym udało się wyprodukować towar w dobrym, poszukiwanym na rynku rozmiarze zarobią dobre pieniądze.

Reasumując, sytuacja na rynku gruszek w Polsce nie jest najlepsza. A przecież mamy sporo doskonałej jakości towaru, Dużo lepszego w tym roku, niż zachodni producenci. Tam susza wpłynęła na zmniejszenie kalibru owoców, u nas warunki sprzyjały wyrastaniu dorodnych gruszek. Mimo to ceny polskich owoców są niskie, podczas gdy Belgowie sprzedają stosunkowo, jak dla nich małe owoce, z dużym powodzeniem.

Źródło: Fresh-market.pl


Czytaj również:
Produkcja gruszek w Polsce rośnie, co bardzo niepokoi Zachód

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *